Evropa roste. Horší data z ekonomiky překonána mírnícím Putinem

Evropské akcie se v průběhu čtvrtečního obchodování vymanily z dopoledních ztrát a nyní si připisují témě 0,5% zisky. Za ranním propadem stála především zveřejněná makrodata týkající se HDP Německa, Francie a eurozóny jako celku. Během dne pak situaci obrátila slova Vladimira Putina, který řekl, že Rusko udělá maximum, aby zabránilo dalšímu krveprolití a růstu geopolitického napětí.

Výsledek HDP za eurozónu zaostal mírně za odhady analytiků, když ekonomika stagnovala při očekávání 0,1% růstu. Impuls k růstu ztratila i německá ekonomika, která za 2Q vykázala 0,2% pokles HDP.

Špatné zprávy z Evropy: Německá ekonomika klesla, Francie stagnuje

Eurozóna stagnuje. Inflace je nejníž od října 2009

Z vybraných titulů rostou akcie německé ThyssenKrupp, které po repotu výsledků, které na úrovni provozního zisku předčily odhady o více jak 9 %, rostou o 1 %.

Z německých utilit dnes o více jak 2 % klesají akcie RWE, které svými výsledky zaostaly za odhady, především pak na úrovni čistého zisku. Společnost nicméně potvrdila výhled hospodaření do konce roku. Čistý zisk očekává v pásmu 1,2 – 1,4 mld. EUR.

Negativní vývoj na RWE tak dnes mírně dopadá i na akcie ČEZu. Ten aktuálně ztrácí 0,5 %, když se obchoduje u 602Kč hranice. Situaci se tak snaží zachránit Komerční banka, která si připisuje 2 % a roste k 4 850 Kč a dostává se tak poblíž svých letošních maxim. Pozitivní sentiment následuje i rakouská Erste, která částečně dohání včerejší silný závěr ve Vídni a obchoduje se u 534 Kč. Akcie banky nerozhodilo po včerejším downgradu maďarské divize ze strany Moody’s ani dnešní snížení ratingu skupiny od Standard & Poor’s. Celkový objem obchodů dosahuje 380 mil. Kč.  

Standard & Poor’s srazila rating Erste, Raiffeisen a UniCredit kvůli zatažení do záchrany Hypo Alpe

Newsletter