Pravděpodobnost snížení britských sazeb v srpnu klesla z 50 % na 25 %. Libra zpevnila nad 1,3000 GBPUSD. Dolar plošně oslabuje. Proti euru nad 1,0930 a proti koruně pod 23,15.

Evropa se vyhne recesi. Rizika přetrvávají

  • Zimní ekonomický výhled Evropské komise zvýšil očekávaný růst v EU na 0,8 %.
  • Revizí směrem dolů prošla i očekávaná inflace pro rok 2023, která by v průměru měla dosáhnout 5,6 % oproti 8,4 % z loňského roku.
  • ECB podle všeho zvýší na březnovém zasedání úrokové sazby. Z pohledu kurzu eura bude klíčový následný vývoj.
EU, zdroj: Unsplash

Ekonomika EU začala rok 2022 na dobré notě. Období prosperity přerušila ruská agrese na Ukrajině. Od začátku války je to již téměř rok, a přestože se situace na trhu s energetickými komoditami alespoň dočasně uklidnila, je v ekonomice cítit řada negativních vlivů. Ty ve výsledku nejsou zatím tak silné, jak se očekávalo na podzim loňského roku. Zimní prognóza Evropské komise předpokládá, že se EU recesi v roce 2023 vyhne. Očekávaný růst ekonomiky v letošním roce stanovila v rámci eurozóny na 0,9 % a v rámci celé EU pak na 0,8 %. Revizí prošla i očekávaná míra inflace, která je pro rok 2023 a 2024 také nižší. V rámci EU by průměrná inflace za rok 2023 měla dosáhnout 6,4 % a v roce 2024 pak 2,8 %.

Navzdory velmi problematické situaci se ekonomika EU vyhnula v posledním čtvrtletí roku 2022 očekávané kontrakci. Odhady proto nyní hovoří o ekonomickém růstu 3,5 % shodně pro EU i eurozónu v minulém roce. Zlepšení situace na trhu s energiemi, diverzifikace jejich dodávek a omezení spotřeby vedlo k tomu, že úrovně naplnění zásobníků s plynem jsou nad dlouhodobým průměrem. Cena plynu pak klesla pod předválečnou úroveň. Trh práce zůstává dále silný. Nezaměstnanost na závěr roku 2022 dosahovala 6,1 %, což je z historického pohledu velmi nízká úroveň. Zmíněné faktory podle všeho přispějí ke zlepšení sentimentu i výhledu pro ekonomiku EU v dalších měsících.

Podzimní prognóza z roku 2022 očekávala růst ekonomiky o 0,3 % shodně pro EU i eurozónu. Zimní prognóza očekává výrazně vyšší růst. V  EU by mělo dojít o zlepšení o 0,5procentního bodu na 0,8% růst. V eurozóně by měl činit 0,9 %, tedy o 0,6procentního bodu více. Očekávání růstu ekonomiky pro rok 2024 zůstává v zimní prognóze beze změny. Tedy na úrovni 1,6 % v rámci EU a 1,5 % v rámci eurozóny.

Nesmíme však zapomínat na to, že míra inflace je stále vysoká. Jádrová inflace v lednu dále rostla. ECB proto bude minimálně ještě v březnu pokračovat s utahováním měnověpolitických podmínek za účelem boje s inflací daleko od jejího cíle, což se negativně podepíše na výkonu hospodářství eurozóny. Náklady nečinnosti ECB a dlouhodobě vysoké míry růstu cen jsou na střednědobém i dlouhodobém horizontu větší. Inflace by v rámci eurozóny měla klesnout z 8,4 % v roce 2022 na 5,6 % v roce 2023. V roce 2024 očekává zimní ekonomický výhled návrat inflace k cíli.

Zlepšení ekonomického výhledu v Evropě, dostatek energetických komodit, pokles ceny plynu v kombinaci se zlepšením ekonomického výkonu Číny vedlo k růstu zájmu o euro a další evropská aktiva. Evropská společná měna na začátku měsíce posílila na desetiměsíční maximum proti dolaru a byla ve srovnání s dvacetiletým minimem ze září roku 2020 o 13 % silnější. Následně ale přišly dva týdny mírných poklesů, kdy euro proti dolaru opět oslabovalo k hodnotě 1,070 dolaru za euro. Dobré zprávy z evropské ekonomiky jsou ale i tak pro euro, korunu a další měny regionu dobrou zprávou. V dalších týdnech bude pro devizové obchodníky důležité sledovat data z ekonomiky a počínání klíčových centrálních bank, což nám napoví ohledně dlouhodobějších trendů v současné volatilní době.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0685 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 103,17 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,061769 do 1,075338 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 23,74 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 22,21 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 23,69 až 23,79 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,06 do 22,36 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME

Newsletter