Evropa si brousí zuby na banky, které utečou z Londýna

Paříž, Frankfurt, Dublin. Některé evropské metropole by rády přilákaly velké finanční společnosti, které nyní působí v Londýně. Rozhodnutí britských občanů opustit Evropskou unii ohrozilo pozici Londýna jakožto finančního centra Evropy, čehož se teď jiné metropole snaží využít ve svůj prospěch, píše list The Wall Street Journal (WSJ).

Irská agentura pro zahraniční investice podle listu hned druhý den po referendu o takzvaném brexitu oslovila přes 1000 investorů, aby je upozornila, že Irsko zůstává v Evropské unii. Zároveň jim nabídla pomoc při přesunu aktivit.

Delegace z organizace Paris Europlace, která propaguje francouzský finanční sektor, se nyní chystá navštívit Londýn s úmyslem lákat finanční společnosti a odborníky do Paříže. Ve Frankfurtu pak úřady zřídily zvláštní telefonní linku pro banky, které chtějí jednat o přesunu svých aktivit z Británie.

Regulace finančního sektoru bude jedním z klíčových témat jednání o odchodu Británie z EU. Pro Británii je přitom v tomto ohledu v sázce velmi mnoho: v roce 2014 se finanční průmysl na ekonomickém výkonu země podílel 12 procenty. Finančnictví a související služby v Británii zaměstnávají téměř 2,2 milionu lidí, z toho více než 700.000 v Londýně.

Britská banka Barclays se podle zdrojů WSJ teď chystá posoudit, zda by se její evropskou základnou mohl stát Dublin. Americká banka Morgan Stanley údajně vytvořila pracovní skupinu, která má prozkoumat možnosti jiného umístění evropských aktivit než v Londýně.

List nicméně upozorňuje, že s odchodem z Londýna mohou být spojeny různé komplikace, například jazykové problémy či potíže s nalezením vhodných kancelářských prostor a se zajištěním zázemí pro zaměstnance. Británie by navíc po odchodu z EU mohla podpořit atraktivitu Londýna pro finanční sektor zrušením pravidel, která omezují odměny bankéřů.

Překážku pro odchod z Londýna by podle listu mohl představovat rovněž odlišný životní styl v jiných evropských městech. Například Frankfurt je sice domovem Evropské centrální banky (ECB) a má ve srovnání s Londýnem nižší životní náklady, má ale zároveň pověst nudného města. „Přeji hodně štěstí při přemlouvání amerických investičních bankéřů, aby se tam přestěhovali,“ uvedl jeden z londýnských finančních poradců.

Některé evropské metropole by rády přilákaly finanční společnosti, které nyní působí v Londýně. Rozhodnutí britských občanů opustit Evropskou unii totiž ohrozilo pozici Londýna jakožto finančního centra Evropy, čehož se nyní snaží využít.píše list The Wall Street Journal (WSJ).

Newsletter