Evropa už nemůže. O uprchlících se chce opět radit

Slovensko žádá svolání mimořádného summitu Evropské unie, který by rozhodl o dalším postupu při řešení migrační krize, uvedl slovenský premiér Robert Fico. Zopakoval, že Bratislava by na vrcholné schůzce představitelů členských zemí evropské osmadvacítky byla proti přerozdělování uprchlíků na základě povinných kvót. Podle Fica bude Slovensko zadržovat migranty, kteří nelegálně vstoupí na slovenské území. O summit EU k běžencům dnes požádaly také Německo a Rakousko.

„Budeme žádat svolání summitu. Tento summit by měl definitivně rozhodnout o dalším postupu. Na tento summit pojedu s mandátem v žádném případě nesouhlasit s povinnými kvótami i v případě, že bychom v této věci měli zůstat sami,“ řekl Fico, podle kterého kvóty migrační krizi nevyřeší. Dodal, že 90 procent běženců jsou migranti, kteří chtějí do EU z ekonomických důvodů a nikoliv z důvodu, že prchají před válkou. Slovensko prý také není cílovou zemí uprchlíků, kteří podle Fica směřují zejména do Německa, které je „zve s otevřenou náručí“.

 Zatímco na summitu mají prezidenti či premiéři zemí EU možnost návrh vetovat, při jednání ministrů členských států EU stačí k prosazení návrhu v případě hlasování takzvaná kvalifikovaná většina. O migrační krizi v pondělí jednali ministři vnitra zemí EU, v otázce přerozdělování žadatelů o azyl mezi jednotlivé země EU na základě kvót se neshodli. Kromě Slovenska se proti povinným kvótám postavili kromě jiných i další země visegrádské skupiny, do které patří také Česká republika.

„Pokud jde o největší humanitární krizi od konce druhé světové války, nikdo nechce summit svolat. Vědí, že na summitu nedokážou prosadit myšlenku povinných kvót, protože tam se rozhoduje jednomyslně. Na summitu by se dostala do popředí pravda, že někdo podporuje občanskou válku v Sýrii, jsou to mnohé členské státy Evropské unie, dále pravda o tom, co se stalo v Libyi, kdo bombardoval Libyi, kdo zlikvidoval tamní režim,“ uvedl Fico.

Slovenský premiér také uvedl, že Slovensko bude zadržovat uprchlíky, kteří protiprávně vstoupí do země. Ministr vnitra Robert Kaliňák dodal, že v noci na dnešek slovenští policisté zadrželi tři skupiny migrantů, dohromady zhruba čtyři desítky lidí hlavně ze Sýrie, a tři převáděče. Ti budou podle Kaliňáka souzeni na Slovensku, zadržené migranty země v souladu s evropskými pravidly do sousedního Maďarska.

Slovensko v pondělí ohlásilo zpřísnění ostrahy svých hranic s Maďarskem a Rakouskem a zavedení namátkových kontrol vozidel, které projíždějí přes hraniční přechody s těmito státy. Právě Maďarsko patří v EU k zemím, které v uplynulých měsících čelily největšímu náporu migrantů.

Slovenský premiér také odmítl návrhy, aby zemím, které odmítají běžence, byly kráceny peníze z evropských fondů. „To, že nesouhlasíme s povinnými kvótami, neznamená, že nás někdo bude vydírat nebo vyhrožovat penězi ze strukturálních fondů. Ty nemají nic společného s migrační krizi. Ještě nikdy se nestalo, aby někdo byl (v EU) trestán za vlastní názor,“ řekl Fico.

Rakousko v souvislosti s uprchlickou krizí počínaje dnešní půlnocí dočasně obnovuje hraniční kontroly, ty se prozatím budou týkat hranic s Maďarskem, Slovenskem, Slovinskem a Itálií. Rakouské ministerstvo vnitra o tom dopisem oficiálně informovalo Evropskou komisi, napsala agentura APA. Komise již uvedla, že rozhodnutí Vídně je v souladu s schengenskými pravidly.

Srbský ministr zahraničí Ivica Dačić dnes v Praze po jednání se svých českým protějškem Lubomírem Zaorálkem označil za nepřijatelnou myšlenku, aby se všichni běženci vraceli do Srbska a další tam zároveň přicházeli. Reagoval tak na dnešní uzavření hranice s Maďarskem, jímž se Budapešť snaží zmírnit následky migrační krize pro svou zemi. Dačić prohlásil, že zájmem Bělehradu není podněcovat zostřování situace a že bude dál jednat o společném řešení, nechce se ale stát jedinou obětí nynější situace.

Newsletter