Evropa v červených číslech nejen díky Tescu, Prahu stahuje Erste

Evropské akcie během pondělní seance mírně ztrácí v návaznosti na pokles v asijském regionu, kde indexy utržily více jak 1% ztráty.

Z evropských indexů ztrácí nejvíce britský index FTSE a to 0,7 %, následovaný francouzským CAC 40, klesajícím o 0,2 %, či německým indexem DAX, který je o 0,2 % níže.

Největším propadlíkem dnešního dne jsou jistě akcie maloobchodního řetězce Tesco, jež padají o více jak 8 procent po té, co firma oznámila, že výhled zisku za první pololetí omylem nadhodnotila o 250 mil. liber. Rovněž z tohoto důvodů posouvá report pololetních výsledků z 1. na 23. října 2014. Jedním z největších skokanů dne je naopak německá farmaceutická skupina Merck KGaA, která oznámila plánovaný nákup americké společnosti Sigma-Aldrich za 17 mld. USD. Akcie Merck reagují nárůstem o necelých 6 %.

Akcie Tesco po finanční chybě padají o 12 %. Firma přehnala výhled

Pražská burza dnes ze středoevropského regionu registruje největší ztráty a to především díky akciím Erste bank, které dohání svůj páteční propad ze závěru obchodování na primárním trhu ve Vídni. Titul tak ztrácí necelá 2 % a obchoduje se u 534 Kč. Ztrácí i akcie ČEZu, které se obchodují u 647 Kč a částečně tak korigují svůj růst z minulého týdne. Analytici KB na titulu zvedli cílovou cenu, která ale zůstává pod aktuální obchodní hladinou. Jako ČEZu a obecně dividendovým titulům přející vidí současné prostřední nízkých úrokových sazeb. K 292 Kč se po svém krátkodobém výletu nad 300 Kč opět vrací akcie O2 a připisují si tak 2,3% ztrátu. Celkový objem na trhu dosahuje podprůměrných 280 mil. Kč. 

KB: Nízké výnosy svědčí akciím s dividendou. ČEZ z toho těží

Newsletter