Americká výnosová křivky se napřímila. Dolar zpevnil pod 1,0900 za euro. Koruna se obchoduje pod 25,25 za euro a pod 23,20 za dolar.

Evropa zažívá rudou středu. Promlouvají trvající ruská hrozba i slabá makrodata

Evropské akcie v průběhu středeční seance výrazně ztrácí, když navazují na včerejší propad v zámoří a obchodují se tak až o 1,5 % níže.  Indexy se tak ocitají poblíž svých tříměsíčních minim, kdy situaci zhoršuje poslední vývoj na Ukrajině a rovněž špatná makrodata z Německa.

Poslední zprávy týkající se Ukrajiny hovoří až o 20 000 ruských vojácích, kteří okupují východní hranice země a postupně se dostávají blíže, než tomu bylo v případě jarní anexe Krymu.

Dopolední data z Německa týkající se průmyslových objednávek za červen přinesla 3,2% pokles, což je největší propad od září 2011 a číslo zároveň zaostává hluboko za původním očekáváním růstu ve výši 0,9 %.

Rusové prý připraveni zaútočit na Ukrajinu. Americké akcie propadly

Ruské sankce začínají těžce dopadat na Evropu, brzy zasáhnou i Česko

Průmysl po korekci slibně roste, stavebnictví se odrazilo ode dna

Výrazně dnes ztrácí i italský index, který po zprávě o tom, že se ekonomika za první polovinu roku dostala do recese, propadá o 2,6 %. Za první pololetí italské HDP poklesl o 0,2 % oproti původním očekáváním růstu o 0,1 %.

Z vybraných titulů ztrácí akcie Deutsche Telekom, které se obchodují o 2 % níže, poté co společnost Sprint zrušila svoji nabídku za T-Mobile US, ve kterém německá telekomunikační společnost drží majoritní podíl.

Výrazně ztrácí i automobilky, kdy například akcie Fiatu propadají o 6,8 %, či německé BMW klesá o 1,5 %. Z bankovních titulů ztrácí nejvíce italská UniCredit, která propadá o 3,3 %, či francouzská Société Générale klesající o 2 %.

Akcie na pražské burze následují okolní vývoj a obchodují se o 0,5 % níže. Nejvíce ztrácí CETV, která dohání svůj včerejší propad v zámoří a obchoduje se o 2 % níže. Pod 530 Kč za akcii klesá rakouská Erste, která tak následuje celý sektor a ztrácí 1,1 %. Menší ztrátu si připisuje Komerční banka, která se sesouvá k 4 545 Kč. Pod 580 Kč se dostaly akcie ČEZu, které tak ztrácí 0,2 %. Až o 24 % rostou akcie těžařské společnosti NWR, které tak částečně umazávají svůj předchozí rekordní pád, a obchodují se zpět na 3 korunách. Objem obchodů na trhu aktuálně dosahuje téměř 300 mil. Kč. 

Newsletter