Evropa zdárně sílí, zisky v Praze neudržela Erste

Evropské akciové trhy si během úvodní seance tohoto týdne připisují téměř procentní zisky. Daří se především farmaceutickému sektoru, který je podpořen novými akvizicemi. Z jednotlivých indexů si nejlépe vede německý DAX rostoucí o 0,9 procenta, následovaný francouzským CAC 40, který roste o 0,7 procenta, a londýnským FTSE posilujícím o 0,8 procenta.

Z vybraných akciových zástupců se daří britskému producentu léčiv Shire, jehož akcie rostou o 2 procenta. Firma oznámila, že se blíží dohodě o převzetí americkou AbbVie.

Ze zveřejněných ekonomických dat byla dnes dalším zklamáním průmyslová produkce eurozóny za květen. Došlo k meziměsíčnímu poklesu o 1,1 procenta, což byl největší propad od září 2012.

Květen přinesl pokles průmyslu v EU i eurozóně

Investoři budou tento týden sledovat výsledkovou sezónu v zámoří, kde by měli reportovat výsledky největší bankovní zástupci. Před malou chvílí své výsledky odreportovala Citigroup. Zisk na jednu akcii (EPS) dosáhl 1,24USD oproti očekávání ve výši 1,05USD. Titul v předobchodní fázi pozitivně reaguje a roste o 4 %.

Citigroup překvapila výsledky za 2Q i výší vyrovnání s americkými úřady. Akcie v premarketu + 4 %

Co se týče akcií na pražské burze, index PX aktuálně balancuje poblíž nuly, když mu ve větších ziscích brání klesající Erste a akcie ČEZu. Erste si po ránu došla otestovat denní maxima u 520 Kč, aby ji následně postihla korekce. Titul tak možná negativně reaguje na další propad španělské banky Espirito Santo, která dnes ztrácí okolo 7 %. Nervozita v sektoru je tak stále patrná. Naopak se daří akciím Komerční banky, která roste přes 4 600korunovou úroveň.

Jasným vítězem dne je těžařská společnost NWR, která roste o více jak 9 %. Nutno dodat, že u tohoto titulu jsou takové pohybu určitou normou a po předchozím pádu se jedná jen o malou korekci výše.  Zisky se po růstu z konce minulého týdne vybírají na O2, která se obchoduje u 284 Kč. Celkový objem obchodů dosahuje 334 mil. Kč.

Newsletter