Evropská centrální banka propadá panice

Růst v eurozóně se hroutí, polarizace politiky eurozóny jen přispívá ke všeobecnému trápení a ECB to hodlá řešit tím, že bankám předhodí další peníze. To nic nevyřeší – a den zúčtování se blíží.

Slavný fyzik a nositel Nobelovy ceny Richard Feynman vymyslel geniálně jednoduchý test pro zjišťování znalostí a obeznámenosti s fakty: Pokud něco nedokážete vysvětlit jednoduše, znamená to, že tomu nerozumíte. Soudě podle posledního vystoupení guvernéra Evropské centrální banky Mario Draghi touto zkouškou neprošel. A nejenže ECB začíná panikařit, ale riziko poklesu nadále trvá!

Celková makroekonomická cesta vypadá následovně

Nyní je téma globální politické paniky, které jsem naznačil v prosinci, úplné. Co nás čeká ve druhé polovině roku 2019: Globální fiskální panika (neboli Vítejte v MMT – moderní monetární teorii). Nejprve ustoupí Lidová banka Číny, potom Fed, následně Bank of England a nakonec i ECB. Naprosto předvídatelné.

Předvídatelné je také to, že TLTRO má opravdu za úkol pouze „získat čas“ před očekávaným zafungováním MMT / fiskální expanze (maskované za infrastrukturu) ve druhé polovině roku. Proto ten přesun na září. Po květnových volbách do evropského Parlamentu se pozornost populistického / MMT tábora přesune k vytváření vyšší spotřeby. Tento politický blok uspěje právě proto, že ECB je v tuto chvíli neschopná udělat cokoliv, čím by zastavila svůj vlastní přebujelý trh, který se přestal řídit cenami.

Do druhé poloviny roku se data budou zhoršovat, protože došlo k narušení globálního nabídkového řetězce. Evropa ztratí nejvíc, protože předtím nejvíc získala! Nedávný střízlivý pohled na situaci zveřejněný OECD nyní vypadá jako velmi optimistická projekce růstu.

Co to tedy všechno znamená?

Krátkodobě:

 • Spready BTP a Club Med by se měly zlepšit. Zpomalení růstu znamená, že Německo se stane partnerem Itálie a ECB, což znamená, že „nepřímá podpora“ se promítla do nižší inflace a nedostatku výnosů.
 • Naše sázka na kurz EURUSD ve výši 1,03/1,05 zvyšuje pravděpodobnost z 50/50 na 60/40 (Pozice při VŮBEC nejlevnější volatilitě!)
 • Bankovnímu sektoru (SX7E) by se mohlo dařit, ale nezapomínejme – banky už tuto situaci očekávaly s meziročními výnosy ve výši 14 %.
 • Síla dolaru by mohla přesunout momentum od komodit a rozvíjejících se trhů kvůli zvyšování DLUHOVÉ zátěže způsobené silnějším USD.

Střednědobě:

 • Volby do evropského parlamentu vytvářejí další rizika – a zvyšují volání po fiskálních výdajích.
 • Očekávání inflace by mohlo začít pomalu růst (od začátku druhé poloviny roku). 
 • Data nemohou udržet zabudovanou přehnanou důvěru – ani obrat u ceny peněz nepřinese ŽÁDNOU změnu. TLTRO je v podstatě jen keynesiánská „státní podpora“.

Dlouhodobě (2. polovina 2019):

 • Evropa zahájí fiskální paniku. Schodek evropského rozpočtu k HDP @ -1 % v roce 2018 – ECB a eurozóna to vnímá jako „volné peníze“. Nezapomeňte na to, že podle centrální banky představuje největší riziko nízká inflace – a ne nedostatek úvěrů, nerovnost nebo hodnocení trhu.
 • MMT – poučte se, doplňte si vzdělání – slibuji, že to není nic těžkého.
 • EUR se dostane na 1,03/1,05.
 • Německo se připojí k Itálii v recesi.
  Výnos desetiletých německých dluhopisů se dostane na –50 bps.
 • Evropské cenné papíry budou v relativních i absolutních cenách neskutečně levné.
 • Pro Evropu by to mohla být skvělá příležitost realizovat dlouhodobější vizi Evropy proti krizi růstu. Myslím, že Evropa „potřebuje“ krizi, aby se dokázala znovu najít.

Ale přes to všechno vám přeji bezpečnou cestu!

Autorem textu je Steen Jakobsen, hlavní ekonom Saxo Bank.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter