Evropská centrální banka se „brání“. Kryptoměny neignorujeme

Uprostřed všeobecného povědomí o bitcoinu a jeho osvojování se zdá, že se Evropská centrální banka (ECB) drží v poslední době stranou ohledně zpráv a událostí, ačkoli v minulosti již několikrát blockchain technologie komentovala. Jak je tomu doopravdy?

Evropská centrální banka se, lépe řečeno, držela od této problematiky dál, dokud Benoît Cœuré, výkonný člen ECB, neprolomil ticho a nezdůraznil, že kryptoměny neignorují.

ECB sleduje situaci kolem krytoměn

Navzdory tomu, že tato organizace nemá oprávnění regulovat digitální měny, banka sleduje jejich vývoj a stručně zpracovává stanoviska ohledně bitcoinu i dalších, vysvětlil Cœuré postoj banky vůči kryptoměnám v interview pro Le Journal du Dimanche.

V současné době nepovažuje ECB kryptoměny za hrozbu pro euro. Cœuré uvedl, že tyto měny nepředstavují žádný monetární risk, neboť se jedná o bezvýznamné částky.

Centrální banky po celém světě kryptoměny důkladně sledují

Benoît Cœuré deníku řekl:

 „Kryptoměny jsou spekulativní finanční nástroje vytvářející rizika finanční, případně i kriminální povahy. Centrální banky důkladně sledují jejich vývoj, neboť se mohou rozšířit velmi rychle, obzvláště v zemích odklánějících se od hotovostních plateb.“

Některé země včetně Švédska si postupně osvojují bezhotovostní platby a přiklání se i k platbám v kryptoměnách. To vede k tomu, že čím dál méně využívají fyzických bankovek a mincí. To je důvod, proč centrální banky jednoduše nemohou ignorovat digitální měny, a chtějí je naopak pečlivě monitorovat.   

Benoît Cœuré nebyl jediný, kdo se vyjádřil k postoji ECB vůči kryptoměnám. V září viceprezident ECB Vitor Constancio uvedl, že technologie blockchain není hrozbou pro politiku centrální banky. Toto sdělení následovalo další, a to přímo od prezidenta ECB Maria Draghiho, který vysvětlil, že ECB nemá pravomoc k regulování nebo zakázání kryptoměn.

Zájem ze strany ECB pak potvrdil i další zástupce této instituce, a to člen správní rady Ewald Nowotny. Ten na konferenci ve Florencii nedávno prozradil, že centrální banka prý uvažuje o regulaci kryptoměn, ke které se inspirovala u Číny.

„Ptáme se sami sebe, zda by zákonodárci či centrální banky neměli zasáhnout, jako tomu bylo v Číně, kde byly kryptoměny zakázány, jelikož jsou považovány za podvod,“ přepisuje Nowotneho slova agentura Reuters. Zároveň však dodal, že trh digitálních měn není natolik velký, že by mohl vyvolat finanční nestabilitu. „Je to jako investování na akciové burze. Investoři mohou utrpět ztráty a pokud se tak stane, musí se s nimi jednoduše vyrovnat,“ dodal.

Newsletter