Evropská centrální banka snížila sazby při výhledu vyšší inflace

Klíčové body

  • ECB doručila snížení sazeb o čtvrt procentního bodu.
  • Proinflační rizika trvají, následovat bude úroková pauza.
  • ECB ve zbytku roku sazby nesníží o víc než půl procentního bodu.
Governing Council Press Conference, June 6, 2024 flickr photo by European Central Bank shared under a Creative Commons (BY-NC-ND) license

ECB doručila, co slíbila. Sazby byly sníženy o čtvrt procentního bodu. Pro tuto změnu hlasovali všichni až na jednoho odpadlíka. Stalo se tak za situace, kdy aktualizovaná prognóza ukázala vyšší výhled růstu pro letošek a vyšší celkovou i jádrovou inflaci letos i příští rok.

Proč snižovat sazby, když inflace bude vyšší? Prvně, ECB se k tomu během posledních měsíců doslova zavázala. Nedoručení tohoto kroku by bylo překvapením, majícím navíc negativní dopad na kredibilitu banky. Tento přístup je však potřeba doplnit adekvátním komentářem. Ten je postaven na dosavadním dezinflačním procesu a víře v jeho další pokračování, byť soudě dle prognózy pomalejším.

Zásadní je, že ECB dnešní snížení nepovažuje za začátek cyklu uvolňování, během kterého budou úroky osekány na každém dalším zasedání. Forward guidance k sazbám nebyla dodána, můžeme ale, stejně jako trh, pracovat s následující úrokovou pauzou trvající několik měsíců. Aktuálně trh zaceňuje snížení úroků o čtvrt procentního bodu až v prosinci.

Zdroj: ECB

ECB nadále pracuje s proinflačními riziky, jako je silnější růst, napjatý stav trhu práce, kde vidíme historicky nejnižší míru nezaměstnanosti a stále svižný růst mezd. Ten v prvním čtvrtletí překvapil nad očekávání vyšším číslem, které ale dle komentářů přímo od ECB souviselo s jednorázovými faktory i efektem dohánění. A nakonec tu máme i riziko perzistentní inflace v sektoru služeb.

Včerejší jestřábí snížení sazeb a očividná potřeba delšího zachování restrikce měnové politiky, byť už ne na vrcholu v rámci cyklu, stálo za krátkodobým posílením eura a růstem evropských výnosů. Výstup ze zasedání potvrzuje to, co již dříve uvedl hlavní ekonom ECB Philip Lane. Letos sazby zůstanou na restriktivních úrovních, k těm neutrálním se začnou posouvat až během příštího roku. A i zde platí, že onen neutrál bude dost možná o něco vyšší, než bylo původně očekáváno, tj. někde nad úrovní 2 %.

Na základě toho, co víme, pro letošek od ECB neočekáváme snížení úroků o více než o padesát bodů. Případná překvapení inflace směrem vzhůru a nedostatečně zpomalující růst mezd budou tento výhled snižovat.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 1,0898 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 104,03 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0829 do 1,0916 EURUSD.

Koruna se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 24,56 EURCZK, vůči dolaru pak za středový kurz 22,53 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,55 až 24,68 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,53 do 22,76 USDCZK.

Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, by měl dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností spadat do zmíněného intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje nejen předchozí hodnotu kurzu, ale i jeho minulou volatilitu. Pro přesnější určení budoucí volatility je do modelu zakomponován také faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. žádnou zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, Fed, ECB, ČNB, TradingView

Newsletter