Dolar mírně sílí v dolarovém indexu i proti procyklickým měnám. Proti euru se obchoduje na úrovni 1,1900 EURUSD. Měny regionu ve ztrátě. Koruna se obchoduje nad 25,50 za euro.

Evropská inflace konečně 2 %. České HDP příjemně překvapilo

Dolar během včerejšího dne podpořily stupňující se vyhlídky ohledně březnového navýšení amerických úrokových sazeb. Během dnešního dne si však již připisuje ztráty. Co se týče dat, příjemné překvapení přinesla nejen evropská inflace, ale rovněž i první revize českého HDP.

Po středečních komentářích členů americké centrální banky se dolar dostal na 7 týdenní maxima. Lael Brainardová, členka bankovní rady Fedu, včera uvedla, že zlepšování americké ekonomiky nahrává do karet březnovému zvýšení úrokových sazeb.

Pravděpodobnost zvýšení úrokových sazeb tak podle agentury Bloomberg stoupla až na 88 %.

Co se týče čtvrtečních dat, za zmínku stojí především evropská inflace, která v únoru stoupla na nejvyšší hodnoty za poslední čtyři roky.

Eurostat včera uvedl, že evropské tempo růstu cen za minulý měsíc dosáhlo 2% (z lednových 1,8%). Pokud se podíváme na hlavní části evropské inflace, největší podíl by na měl energetický sektor (9,2% v porovnání s lednovým 8,1%), za ním následoval potravinářský sektor, alkohol a tabák (2,5% v porovnání s lednovým 1,8%), služby (1,3% v porovnání s lednovým 1,2%) a ne-energetické průmyslové zboží (0,2% v porovnání s lednovým 0,5%).

V rámci dnešního dne upoutají pozornost především americká data, a to index PMI a ISM segmentu služeb. Očekávání v prvním případě pracuje se zlepšením na 54 bodů, ve druhém se pak očekává ta stejná hodnota z předchozího měsíce, a to 56,5 bodů.

Dolar se aktuálně obchoduje na 1,051 EURUSD. Během dne by se měl pohybovat v pásmu 1,048 až 1,054 dolaru za euro.

Dění v domácí ekonomice bylo ve čtvrtek sice bez dat, jejich absenci však vykompenzoval sám guvernér ČNB Jiří Rusnok. Ten v rámci rozhovoru pro agenturu Bloomberg řekl, že banka může k tzv. „exitu“ přistoupit během řádného i mimořádného zaseádní.

„Jsme flexibilní instituce, o nastavení měnové politiky můžeme rozhodnout na kterémkoli zasedání rady. Takže přirozeně může nastat jistý moment překvapení,“ uvedl Rusnok. Potvrdil také, že bankéři režim neukončí do konce 1. čtvrtletí. Poté se může stát cokoliv, dalo by se říci, ačkoliv pro exit se stále jako nejpravděpodobnější jeví polovina letošního roku.

Rusnok: Konec intervencí ČNB? Může se stát cokoliv

Páteční ráno rovněž nebylo nudné, o což se postaralo zveřejnění první revize českého HDP za poslední kvartál 2016 a za celý rok. Mezikvartálně se ukazatel zvýšil o 0,4 %, přičemž predikce pracovala s 0,2 %. Za celý rok jsme se pak dostali na 1,9 % oproti odhadovaným 1,7 %. Hlavním tahounem české ekonomiky byla spotřeba a zahraniční poptávka.

Česká ekonomika frčí na spotřebě, pomohly i gripeny

I přes všechna data se koruna i nadále drží kolem 27,02 EURCZK. Během dne by se měla pohybovat v pásmu 27,02 až 27,04 koruny za euro. Na páru s dolarem se nacházíme na 25,69 USDCZK, přičemž rozpětí kurzové dvojice by mělo dosahovat 25,65 až 25,73 USDCZK.

Intervenční exit za dveřmi. Víte jak na něm vydělat?

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter