Americké výnosy si po včerejším růstu prochází korekcí. Dolar se obchoduje pod 1,0650 za euro. Koruna krátce oslabila nad 25,30 za euro. Aktuálně se obchoduje pod touto hranicí.

Evropská unie začala připravovat regulaci virtuálních měn

S argumentem ztížit financování teroristických operací i praní špinavých peněz navrhla dnes Evropská komise přísnější pravidla pro nakládání s virtuálními měnami, jako jsou například bitcoiny. Společnosti, které se zabývají třeba jejich výměnou za reálné peníze, by tak měly ve snaze omezit anonymitu podobných operací například kontrolovat identitu zákazníků.

Příslušné směnárny a virtuální peněženky totiž mají nově spadat pod loňskou směrnici proti praní špinavých peněz a financování terorismu. Její pravidla se členské státy sice zavázaly převzít do konce letošního roku, tedy rychleji než bylo původně plánováno, unijní exekutiva ale už nyní přichází s dalšími změnami.

„Aktualizace čtvrté směrnice o boji proti praní špinavých peněz znemožní teroristům, zločincům a osobám, které se snaží obcházet daňové předpisy, zneužívat mezery v zákonech evropských zemí k financování své činnosti,“ domnívá se eurokomisařka pro spravedlnost Věra Jourová, která dnes návrh novinářům představila na tiskové konferenci ve Štrasburku.

Bitcoin raketově roste, důvodem je blížící se půlení

Mezi dalšími návrhy je snaha o co největší omezení anonymních plateb prostřednictvím předplacených bankovních karet. Práh pro jejich použití má být snížen z 250 eur (6800 Kč) na 150 eur (4000 Kč). Karty vydané mimo EU budou moci být používány jen za předpokladu, že budou splňovat unijní pravidla. Podobné karty, které nejsou v ČR příliš rozšířené, používali podle francouzských úřadů pachatelé loňských teroristických útoků v Paříži. Právě Francie na přísnější podmínky v této oblasti hodně tlačila.

Komise dnes také navrhla posílit pravomoci finančních zpravodajských jednotek EU a usnadnit jejich vzájemnou spolupráci. Rozšířit by se měl rozsah dat, k nimž mají tyto jednotky přístup – například na informace z centralizovaných bankovních rejstříků a rejstříků platebních účtů či na údaje z centrálních systémů vyhledávání dat, které mají země EU zavádět, aby bylo možné identifikovat majitele bankovních a platebních účtů.

Petr Robejšek: Konec hotovosti? Cesta do otroctví

V příští roce má také vzniknout seznam zemí, které mají v oblasti boje proti praní špinavých peněz nedostatky, tedy daňových rájů, uvedl dnes eurokomisař pro finanční záležitosti daně a cla Pierre Moscovici.

Především v boji proti daňovým únikům a praní špinavých peněz pak má sloužit veřejný přístup k rejstříkům s informace o skutečném vlastnictví firem a obchodních svěřeneckých fondů a propojení těchto rejstříků.

S návrhy budou ještě muset souhlasit členské země EU i Evropský parlament.

Newsletter