Evropské a americké energetiky pod tlakem protiruských sankcí. Které nejvíce?

Sestřelení letadla malajsijských aerolinek nad Ukrajinou a následné další kolo přijatých sankcí vůči Rusku nedává spát manažerům větších energetických firem a nutí je přehodnocovat dosah aktuální krize.

Vážnost situace potvrdil i šéf britského těžaře BP, Rober W. Dudley, který pro CNBC uvedl, že další ekonomické sankce ohrožují ziskovost, produkci a reputaci celé společnosti. Dudley rovněž zmínil, že si není jistý, jak moc se nově přijaté sankce dotknou společného podnikání v oblasti ropných břidlic s ruskou společností Rosněfť. Obdobně jsou na tom společnosti jako Exxon Mobil, Shell či Total.

Francouzský těžař Total, jehož obchodní vazby k Rusku jsou nejtěsnější, uvedl, že ho nově přijaté sankce nutí zcela přehodnocovat multi-miliardový projekt, který na území Ruska buduje se svým partnerem, producentem plynu Novatek.

Sankce proti Rusku aneb vrtochy politiků, rána pro firmy a akcie za hubičku?

EU připravila nové protiruské sankce. USA se připojí a viní Rusko z porušení jaderné dohody

Diskuze na toto téma se v celém sektoru rozjela především po úterním ohlášení dalšího kola sankcí ze strany EU a USA. Do té doby převládal v sektoru víceméně klid, protože sankce až doposud nebyly tak výrazné.

V předchozím kole sankcí se Spojené státy zaměřily na Ruské energetické společnosti jako je Rosněfť a Novatek. Poslední kolo sankcí jde ale ještě dále, když se snaží omezit export vysoce specializovaného vybavení nutného pro vývoj ruských energetických hranic, včetně Arktidy či západní Sibiře.

Společnosti jako Total či Royal Dutch Shell během posledních let v Rusku proinvestovaly velký objem peněz. Nyní si ty samé společnosti najímají týmy právníků, aby jim pomohli identifikovat, jakých typů specializovaného vybavení či softwaru se přijaté sankce dotýkají.

Největším konkurentem Ruska je v této oblasti energetického průmyslu světová jednička v produkci ropy Saudská Arábie. Ta je i druhým největším exportérem zemního plynu. Oproti Rusku je ale způsob těžby na daleko vyšší úrovni a pro Rusko jsou tak nové technologie klíčové.

„Pokud nově přijaté sankce budou drženy v platnosti po delší období v řádu měsíců či let, bude pro Rusko nemožné udržet produkci ropy na stávající úrovni,“ uvedl pro CNBC Richard Mallinson, analytik z londýnské společnosti Energy Aspects.

Největší ztráty mezi západními hráči utrží díky sankcím zřejmě společnost BP, která má zhruba 20% podíl v ruské Rosněfti. Rosněfť se na celkových tržbách BP plynoucích z prodeje ropy a plynu podílí zhruba třetinou. Francouzský Total zase drží 18% podíl ve společnosti Novatek. Také Exxon Mobil se pustil do úzké spolupráce s Rosněftí a to v těžbě ropy z arktické oblasti v Karském moři.

Plošné sankce položí ruskou ekonomiku do půl roku. Putin vztah s USA a Evropou už nikdy neurovná

Newsletter