Evropské akcie končí týden růstem, EasyJet +6 %

Evropské akcie se v pátek odrazily od rostoucího trendu a namířily si to výš a korigovaly čtvrteční výrazné ztráty. Zklamaní investoři kvůli vyšším očekáváním ohledně stimulace ekonomiky v eurozóně si dnes spravili náladu. Výprodej přišel ve čtvrtek po komentářích prezidenta ECB Maria Draghiho k programu odkupu ABS a krytých dluhopisů.

Stoxx Europe +0,95 % vzrostl na úroveň 334 b., dařilo se i francouzskému CAC 40 +0,93 %, italskému FTSE MIB +1,44 %, španělskému IBEX +1,42 %.

Hlavní ekonom Berenberg, Christian Schulz, připisuje 40 % šanci tomu, že ECB s počátkem příštího roku spustí skutečně široký program odkupu aktiv nad rámec čerstvě oznámených ABS a krytých dluhopisů a konstatuje, že jakýkoli další krok ECB bude zahrnovat odkupy vládního dluhu.

Americké indexy jsou na vzestupu po silné statistice z trhu práce. V pondělí by tak měl německý DAX, kde dnes byla burza z důvodu svátku uzavřena, ale i celkově Evropa, reagovat pozitivně na páteční obchodování a zahajovat výš.

Z titulů o silných 6 % výše končí akcie aerolinek EasyJet po zlepšení odhadu ziskovosti. Firma navíc rýpavě poděkovala stávkující Air France za podporu jejích tržeb.

Newsletter