Dolar po odstoupení Bidena krátce oslabil k 1,0900 za euro. Část ztrát poté smazal. Americké výnosy klesají. Koruna se proti euru obchoduje bez výraznější změny pod 25,25. Proti dolaru krátce zpevnila pod 23,15.

Evropské akcie končí týden růstem, EasyJet +6 %

Evropské akcie se v pátek odrazily od rostoucího trendu a namířily si to výš a korigovaly čtvrteční výrazné ztráty. Zklamaní investoři kvůli vyšším očekáváním ohledně stimulace ekonomiky v eurozóně si dnes spravili náladu. Výprodej přišel ve čtvrtek po komentářích prezidenta ECB Maria Draghiho k programu odkupu ABS a krytých dluhopisů.

Stoxx Europe +0,95 % vzrostl na úroveň 334 b., dařilo se i francouzskému CAC 40 +0,93 %, italskému FTSE MIB +1,44 %, španělskému IBEX +1,42 %.

Hlavní ekonom Berenberg, Christian Schulz, připisuje 40 % šanci tomu, že ECB s počátkem příštího roku spustí skutečně široký program odkupu aktiv nad rámec čerstvě oznámených ABS a krytých dluhopisů a konstatuje, že jakýkoli další krok ECB bude zahrnovat odkupy vládního dluhu.

Americké indexy jsou na vzestupu po silné statistice z trhu práce. V pondělí by tak měl německý DAX, kde dnes byla burza z důvodu svátku uzavřena, ale i celkově Evropa, reagovat pozitivně na páteční obchodování a zahajovat výš.

Z titulů o silných 6 % výše končí akcie aerolinek EasyJet po zlepšení odhadu ziskovosti. Firma navíc rýpavě poděkovala stávkující Air France za podporu jejích tržeb.

Newsletter