Evropské i americké výnosy klesají. Dolar se drží v zisku pod 1,0600 za euro. Měny regionu zahájily středu zpevněním. Postupně ale část zisků odevzdávají. Koruna zpět nad 24,40 za euro.

Evropské akcie zažily nejlepší měsíc od roku 2011

Evropské akcie v pátek poklesly. Napětí narostlo kolem Řecka. Nová vláda potvrdila, že nehodlá dostát podmínkám zahraniční finanční pomoci, ani znovu jednat s Trojkou věřitelů. Přišla ostrá reakce šéfa Eurogroup i německé kancléřky Merkelové, na druhou stranu nabídka finanční pomoci z Ruska, které samo pomoc potřebuje…

Dopoledne přišla data o vývoji spotřebitelských cen v eurozóně a EU. Zaznamenaly největší pokles cen od července 2009. Cena energií byla nejvýznamnějším faktorem.

Řekové oficiálně: Nebudeme plnit podmínky pomoci

Index Stoxx Europe 600 poklesl o 0,53 % na 367 bodů. Akcie BT Group poklesly o 2,9 %, Banca Monte dei Paschi di Siena -7,88 %, když italská banka, může být pod tlakem ze strany ECB snížit podíl špatných úvěrů.

Britský index FTSE 100 poklesl o 0,73 %, francouzský CAC 40 -0,79 % a německý DAX -0,74 %.

Řecký index Athex Composite -1,59 %, když řečtí představitelé kritizovali na pátečním setkání Jeroema Dijsselbloema ,který stojí v čele skupiny ministrů financí v eurozóně, protože se snaží snížit obrovský řecký dluh v rámci restrukturalizací.

Newsletter