Dolarový index umazal část dopoledních ztrát a přehoupl se nad hranici 90,1 bodů. Euro se proti dolaru obchoduje nad 1,2160 EURUSD, což odpovídá korekci posílení po zveřejnění evropských indexů PMI. Měny regionu oslabují. Koruna se posunula do okolí 26,13 za euro.

Evropské banky využívají hladu investorů, navyšují rizikový kapitál

Evropské banky téměř zdvojnásobily objem svého rizikového kapitálu získaného především emisemi tzv. podřízených dluhopisů. Podle dat společnosti Dealogic se objem takového dluhu v rozvaze evropských bank meziročně zvýšil o 80 % až na celkovou úroveň 122,4 miliardy dolarů.

Tento trend podporují obzvláště sazby na úrovni technické nuly, které nutí investory hledat alternativní možnosti přinášející vyšší výnosy, ale i riziko. Celkový nárůst objemu rizikového kapitálu je v historickém porovnání největší od roku 2007.

Podle Didiera Saint-Georgese, člena investiční komise skupiny Carnigac Gestion, je „jedním z cílů centrálních bank podpořit větší ochotu investorů investovat do rizika a vytlačit je z oblasti bezrizikových aktiv.“ Podle něj „účinek této snahy ovlivňuje relativní atraktivitu každého aktiva a značně investorům ztěžuje i proces rozhodování z hlediska vyváženosti rizika a výnosu.“

Celkově vzrostl podíl podřízeného dluhu vůči celkovému objemu dluhového kapitálu meziročně o 5 procentních bodů na 23 %. Největší nárůst je pozorován z periferní oblasti eurozóny, v zemích jako je Itálie, Portugalsko a Španělsko. Bankovní sektor těchto zemí se všeobecně potýká s problémem, jak získat relativně levné tržní financování, z toho důvodu jim nezbývá jiná možnost, než získávat kapitál pomocí tohoto nákladnějšího způsobu. Celkově vzrostl objem rizikového kapitálu v tamním bankovním sektoru meziročně o 121 % až na úroveň 18,1 miliardy dolarů, což je 10krát větší hodnota než před dvěma lety.

Podle názoru Elisabeth Rudmanové z ratingové agentury DBRS ale vede četnější emise podřízených dluhů k větší jistotě na straně věřitelů seniorních dluhů i přes to, že je pro banky nákladnější. Tento názor potvrzuje podle Financial Times i většina analytiků a dodává, že i přes skomírající ekonomický výhled zemí, je evropský bankovní sektor od doby dluhové krize celkově mnohem zdravější.

V testech ECB propadlo 25 bank, nedostatek kapitálu cca 25 mld. eur

Newsletter