Dolar po odstoupení Bidena krátce oslabil k 1,0900 za euro. Část ztrát poté smazal. Americké výnosy klesají. Koruna se proti euru obchoduje bez výraznější změny pod 25,25. Proti dolaru krátce zpevnila pod 23,15.

Evropské QE: Do 500 miliard a jen kvalitní vládní dluh?

(Rozšířeno 12:37) Evropská centrální banka 7. ledna projednala návrh vícero podob QE, ve všech případech s objemem programu do 500 miliard eur a cíleným pouze na kvalitní vládní dluhopisy, hodnocené ratingem v investičním pásmu. Takové informace získala agentura Bloomberg od zdrojů z ECB. 

ECB dle těchto zdrojů diskutovala nákupy dluhopisů pouze s ratingem „AAA“ až do odkupu dluhu, hodnoceného nejméně na stupni „BBB-„. Ve všech případech to ale znamená, že odkupy by se nemohly vztahovat na řecké dluhopisy.

Na jednání byla dle zdroje pouze debatována prezentace s těmito parametry a nebylo přijato žádné rozhodnutí. Členové vedení ECB měli být požádáni, aby nezveřejňovali své názory na tuto prezentaci a program jako takový.

ECB jakýkoli přímý komentář k této zprávě odmítla.Centrální banka počítá s nafouknutím bilance nad 3 biliony eur ze současných zhruba 2,2 bilionu eur v rámci boje s deflací v eurozóně. Při spuštění programu s limitem do či pod 500 miliard eur by to tedy ze strany ECB nemuselo být vše a ponechala by si prostor k dalšímu zásahu.

Goldman Sachs: ECB spustí QE v lednu

Řecké dilema Maria Draghiho

Řecké volby rozbouřily trhy. Výnosy dluhopisů letí vzhůru

Newsletter