Evropské sazby porostou. Šance pro silnější euro?

Klíčové body

  • Základní scénář měnové politiky ECB je navýšení sazeb o 25 bodů v červenci a o 50 bodů v září.
  • Prezidentka Lagardová zdůraznila, že v případě potřeby může být navyšování sazeb agresivnější.
  • ECB má zjevně strach z fragmentace finančního trhu eurozóny a vymýšlí nový nástroj na řešení problému.
Zdroj: Depositphotos

Prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardová potvrdila plán navýšení úrokových sazeb o 25 bazických bodů v červenci. Ze současných -0,5 % by tím depozitní sazba vzrostla na stále záporných -0,25 %. ECB tak jako jedna z posledních klíčových centrálních bank přistoupí k navyšování úrokových sazeb ve snaze zkrotit rostoucí inflaci. Na konferenci v Portugalsku Lagardová prohlásila, že je centrální banka připravena bojovat proti nejvyšším hodnotám inflace od vzniku eurozóny.

Christine Lagardová potvrdila, že je ochotná dále postupovat v otázkách normalizace měnové politiky v eurozóně. Další zástupci se vyjádřili ve prospěch agresivnějšího přístupu ECB v otázce zpřísnění. Základní scénář ECB je nyní zvýšení sazeb o 25 bazických bodů v červenci a o 50 bodů v září. Pokud bude tento scénář naplněn, tak se eurozóna dočká v září kladné depozitní sazby poprvé od roku 2014. Pierre Wunsch, člen rady ECB, souhlasí s razantnějším zpřísněním měnové politiky v září, protože věří v potřebu rychlého doručení vyšších sazeb, aby bylo možné brzdit inflační tlaky.

Obchodníci dávají pravděpodobnost 25 % případnému zvýšení sazeb o 50 bodů už v červenci. Christine Lagardová na konferenci ECB v Portugalsku dodala, že pokud by data ukazovalo na sílící inflační tlaky, rostoucí inflační očekávání či případně hrozba dlouhodobé ztráty potenciálu ekonomiky v eurozóně, pak by bylo nutné utahování monetární politiky urychlit. V takovém případě by šlo o překvapení, které by mělo pozitivní dopady na kurz eura.

Současná situace zřejmě donutí ECB jednat skrze svůj úrokový kanál. Toho se ale současná Rada zjevně částečně obávala, protože se zvyšováním sazeb je spojen strašák fragmentace dluhopisového trhu v eurozóně. Pod fragmentací dluhopisového trhu si můžeme představit situaci, kdy na jednom trhu vzniká specifická prémie navyšující náklady financování ve srovnání s ostatními trhy. Obchodníci pak mohou jinak nahlížet na německý a italský dluhopis.

Například Itálie dle všeho bude mít by při zvýšení úrokových sazeb ECB větší problémy s dluhovou službou než Německo, což tlačí k finanční fragmentaci. To by narušilo i tzv. pospolitost eurozóny, čemuž  se snaží ECB zabránit. ECB proto musí vyšší sazby doručit pozvolna, aby nedošlo k rychlému a intenzivnímu výprodeji dluhopisů v eurozóně, zejména těch jižních, kde státy mají výrazně vyšší míru zadlužení.

Z toho důvodu se Rada tento měsíc sešla na mimořádném zasedání, kde diskutovala vytvoření nového nástroje, kterým by bylo možné bojovat proti fragmentaci finančního trhu v eurozóně. Podobu tohoto nástroje neznáme, ale prezidentka Lagardová na konferenci ujišťovala, že nebude stát v cestě normalizaci měnové politiky. O podobě nástroje lze v současné době pouze spekulovat. Nicméně lze očekávat, že tento nástroj bude fungovat na bázi nákupu dluhopisů jižních států eurozóny. Lze si proto s těží představit, jak takový nástroj nemůže stát v cestě, nebo alespoň překážet, plánu normalizace měnové politiky, která stojí na snížení tempa nákupu aktiv a zvýšení úrokových sazeb.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0511 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 104,68 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0472 do 1,0623EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,72 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 23,52 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,68 až 24,76 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 23,43 do 23,60 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj info: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, COT, TradingView

Newsletter