Evropské trhy před Fedem rostou. Na bankách se vybírají zisky

(Aktualizováno 12:52) Evropské trhy se před jednáním Fedu drží v pozitivním teritoriu. Index EuroStoxx roste o 0,2 % a navazuje na včerejší rally, nicméně se nyní pohybuje výrazněji pod svými denními maximy. Pomalu dochází k výběru zisku na bankách, kde sehrává svoji negativní roli Deutsche Bank, která oznámila nečekanou ztrátu za 3Q14. Banku stáhly do ztráty vysoké výdaje na urovnání sporů spojených s manipulací na měnovém trhu a na trhu úrokových sazeb. Banka je také vyšetřovaná za své aktivity v zemích, proti kterým jsou zaměřené sankce USA, například v Íránu. Bankovní sektor dnes ztrácí 0,4 %, ale největším poklesům čelí sektor farmaceutik. Například Sanofi klesá o bezmála 4 % poté, co představenstvo kvůli sporům odvolalo šéfa Viehbachera. Naopak ropné firmy rostou s podporou Totalu, který dnes ráno svým ziskem za 3Q14 překonal odhady a roste o 1,7 %. I průmyslové firmy mají dnes slušnou výkonnost, v tomto sektoru se vyšvihly akcie Schneider Electric po lepších výsledcích za 3. kvartál a aktuálně přidávají více než 3 %.

Trhy ve střední Evropě jsou bez výraznějších změn. Index PX po ranním růstu o 1 % umazává své zisky a pozvolna přechází do ztráty okolo 0,1 %. Dochází k vybírání zisků na Komerční bance a také akcie O2 nebo Philip Morris jsou v červených číslech. Trh dopoledne zachraňovaly akcie Erste Bank, která zítra před trhem zveřejní výsledky za 3Q14. Banka dnes kolísá mezi ztrátou a ziskem, aktuálně po poledni roste o 0,5 %. Mírný zisk zatím drží akcie ČEZ. Objem na trhu v Praze zatím přesahuje 300 mil. Kč.

Polský index je úplně „flat“, zde dochází k poklesům energetických akcií v čele s ropnou firmou Lotos, která ztrácí již 3 % po slabých číslech za 3Q14. Banky v Polsku mají dnes proměnlivou výkonnost, tento sektor prozatím neukazuje jasný směr.

Akcie v Maďarsku jsou mírně silnější po včerejším poklesu. Na trhu se objevili kupci hlavně do akcií OTP a MOL, naopak Magyar Telekom se po oznámení plánu na zavedení daní na internet nemůže vymanit z prodejního tlaku. 

Newsletter