Dolar mírně sílí v dolarovém indexu i proti procyklickým měnám. Proti euru se obchoduje na úrovni 1,1900 EURUSD. Měny regionu ve ztrátě. Koruna se obchoduje nad 25,50 za euro.

Evropské trhy před Fedem rostou. Na bankách se vybírají zisky

(Aktualizováno 12:52) Evropské trhy se před jednáním Fedu drží v pozitivním teritoriu. Index EuroStoxx roste o 0,2 % a navazuje na včerejší rally, nicméně se nyní pohybuje výrazněji pod svými denními maximy. Pomalu dochází k výběru zisku na bankách, kde sehrává svoji negativní roli Deutsche Bank, která oznámila nečekanou ztrátu za 3Q14. Banku stáhly do ztráty vysoké výdaje na urovnání sporů spojených s manipulací na měnovém trhu a na trhu úrokových sazeb. Banka je také vyšetřovaná za své aktivity v zemích, proti kterým jsou zaměřené sankce USA, například v Íránu. Bankovní sektor dnes ztrácí 0,4 %, ale největším poklesům čelí sektor farmaceutik. Například Sanofi klesá o bezmála 4 % poté, co představenstvo kvůli sporům odvolalo šéfa Viehbachera. Naopak ropné firmy rostou s podporou Totalu, který dnes ráno svým ziskem za 3Q14 překonal odhady a roste o 1,7 %. I průmyslové firmy mají dnes slušnou výkonnost, v tomto sektoru se vyšvihly akcie Schneider Electric po lepších výsledcích za 3. kvartál a aktuálně přidávají více než 3 %.

Trhy ve střední Evropě jsou bez výraznějších změn. Index PX po ranním růstu o 1 % umazává své zisky a pozvolna přechází do ztráty okolo 0,1 %. Dochází k vybírání zisků na Komerční bance a také akcie O2 nebo Philip Morris jsou v červených číslech. Trh dopoledne zachraňovaly akcie Erste Bank, která zítra před trhem zveřejní výsledky za 3Q14. Banka dnes kolísá mezi ztrátou a ziskem, aktuálně po poledni roste o 0,5 %. Mírný zisk zatím drží akcie ČEZ. Objem na trhu v Praze zatím přesahuje 300 mil. Kč.

Polský index je úplně „flat“, zde dochází k poklesům energetických akcií v čele s ropnou firmou Lotos, která ztrácí již 3 % po slabých číslech za 3Q14. Banky v Polsku mají dnes proměnlivou výkonnost, tento sektor prozatím neukazuje jasný směr.

Akcie v Maďarsku jsou mírně silnější po včerejším poklesu. Na trhu se objevili kupci hlavně do akcií OTP a MOL, naopak Magyar Telekom se po oznámení plánu na zavedení daní na internet nemůže vymanit z prodejního tlaku. 

Newsletter