Evropské trhy ustupují, výběr zisků vede ropný sektor

Evropské indexy dnes mírně klesají, kupci si po silné rally vybírají zasloužený oddych. Evropský index EU Stoxx 50 klesá o 0,4 %, když nejvíce ztrácejí akcie ING -2,7 %, RWE -1,7 % a například Total -1,7 %. Ropný sektor dnes postihlo vybírání zisků poté, co ceny ropy po silném 3denním růstu začaly znovu oslabovat. Klesající tendenci mají i futures na hlavní americké indexy, S&P futures po mírně horších než očekávaných datech o tvorbě nových pracovních míst v privátním sektoru za leden klesají o  0,2 %.

V Praze je nálada zatím dobrá, index PX díky vyšším cenám akcií bank a ČEZu přidává 0,5 %. Erste se vyhoupla přes 560 korun a aktuálně posiluje o 1,2 %, Komerční banka se vyšvihla nad 5050 korun. ČEZ posílil po ranním komentáři CEO Beneše, že ČEZ vydělal za rok 2014 29 miliard korun. Tento komentář byl sice následně interpretován tak, že se jednalo pouze o zopakování výhledu zisku, ale to nijak akciím neublížilo a nyní se obchodují bezpečně nad 590 korunami navzdory dalším poklesům utilit v Německu.

Maďarský trh je hvězdou posledních dnů. Trh dnes přidává další 1 % a od začátku týdne už přidal více než 5 %. Nejvíce poptávané akcie jsou OTP, MOL a Richter Gedeon. Naopak Polsko opět ztrácí, tamní bankovní sektor trpí díky ztrátám z úvěrů vedených ve švýcarských francích.

Newsletter