Dolar po krátkém dopoledním zpevnění opět oslabuje vůči euru i v dolarovém indexu. Obrat eura proti dolaru pomáhá měnám regionu. Koruna umazává část předchozích ztrát.

Evropský bankovní sektor nabírá dech. Stojí za investici?

Evropský bankovní sektor nabírá na atraktivitě. Poté, co byly velké finanční domy proklínány za krizi v roce 2008 a investoři od nich odvraceli tvář, se zdá, že se finančnímu sektoru dostane milosti. Třebaže stále panuje nejistota s ohledem na vývoj v Řecku, obchodníci bankám věnují momentálně zvýšenou pozornost. Citigroup vydala studii „All Roads Lead to European Financials“, kde poukazuje na silný růstový potenciál u pojišťoven, finančních služeb, bank a telekomunikací.

Index Euro Stoxx Banks, který pokrývá 30 významných evropských bank, vzrostl od začátku roku o bezmála 16 %. Agentura Bloomberg dokonce tvrdí, že akcie evropských bank nabraly od lednového minima 28 %. Navíc, při valuaci blízké 13x P/E je bankovní index v porovnání s ostatními evropskými indexy ještě „levný“.

Game changer

Citigroup ve zmíněné studii podtrhává význam programu kvantitativního uvolňování, který podporuje finanční a cyklické tituly a označuje ho za zásadní událost – game changer. Navíc bankám nahrávají i zlepšující se růstové výhledy pro celou evropskou ekonomiku. Více růstu, více úvěrů a větší zisky – taková je alespoň představa analytiků, kteří letos předpovídají, že zisky bank dosáhnou 5letých maxim. Implikovaná volatilita, od které se odvíjí ceny opcí, se pohybuje u 3 měsíčních kontraktů navázaných na výkon zmíněného Euro Stoxx Banks indexu vůči lednovému maximu o 32 % níže. To značí, že investoři cítí menší potřebu se zajistit proti případnému poklesu trhu.

Komu se nelení tomu se zelení

Z výsledků prvního čtvrtletí lze již vypozorovat, že některé bankovní domy dokázaly díky prodeji dluhopisů výrazně navýšit svůj zisk. Jedním z příkladů je Intesa Sanpaolo – druhá největší italská banka. Ta dokázala za první čtvrtletí meziročně zdvojnásobit svůj zisk z 503 na 1 060 milionů eur, přičemž očekávání analytiků se pohybovalo na částce 659 milionů eur. Čtyřnásobně vyšší tržby z obchodování byly z poloviny taženy prodejem státních dluhopisů v programu QE. Z hlediska poměrové analýzy je Intesa Sanpaolo v evropském měřítku na úplném vrcholu s poměrem 17,8 x, alespoň podle odhadů zisků na letošní rok.

Celkově jde po třech krizových letech italský bankovní sektor opět nahoru a positivní sentiment se projevuje na celém tamním trhu. Financial Times upozorňují, že i Monte dei Paschi di Siena, která měla nejhorší výsledek testů ECB, se po 11 čtvrtletích vrátila do černých čísel i přes posunutí cíle vyrovnaného hospodaření do roku 2018.

Stejně jako Itálie, tak i Španělsko se dostává do hledáčku investorů, kteří v tomto regionu vidí potenciál. Stephen Macklow-Smith, manažer investičního fondu JPMorgan, se nechal slyšet, že španělské a italské banky zaujaly jeho pozornost v posledním roce. Očekává se, že regulatorní změny, které v těchto zemích proběhly, bankovnímu sektoru pomohou k rozkvětu.

Severské bankovní jaro a německý podzim

V popředí grafu, který porovnává poměrové ukazatele, se drží švédské bankovní domy. Svenska Handelsbanken je v dobré kondici a přestože její poslední výsledky byly meziročně totožné, její akcie jsou v porovnání s ostatními v sektoru drahé, ale jistě stále přitažlivé. Společnost se rozdělením akcií rozhodla přiblížit menším investorům a navíc pod taktovkou nového ředitele zvýšila objem letos vyplacené dividendy a expanduje více do Velké Británie a Holandska.

Bankovní skupina Swedbank zase aktuálně staví na posilování pozic v pobaltských státech a přinejmenším vzhledem k posledním čtvrtletním výsledkům dělá dobře. S přehledem překonala odhady analytiků a polepšila si i v meziročním srovnání.

Oproti tomu, bankám v západní Evropě investoři tolik důvěry nedávají a z grafu je vidět, že například Deutsche Bank si cení velmi málo. Společnost se z velikášského snu budí spíše pomalu a ztrácí důvěru svých investorů, kteří vedení na nedávné valné hromadě projevili nejnižší důvěru za několik let. Decimují ji hlavně soudní spory, nízká efektivita navržených úsporných opatření i marné pokusy zvýšit profitabilitu.

Société Générale zase táhne dolů významná expozice na ruský trh, kdy vsadila na akvizici Rosbank. Nedávný politický vývoj v Rusku ale ambice matky Komerční banky narušil a ani silný výkon divize investičního bankovnictví ji v relativní valuaci nedostane ani k průměru.

Český bankovní trh

Úzký trh pražské burzy nabízí dva bankovní tituly. Domácí Komerční banka svými posledními výsledky v zásadě nepřekvapila, ale i tak se v relativním srovnání drží na špici. Jako velmi dobře kapitálově zabezpečená společnost je i při vysoké valuaci stále atraktivní a to zejména pro svůj dividendový výnos.

Rakouská Erste se v evropském měřítku drží okolo průměru, ale nedávný smír s maďarskou vládou poskytuje potenciál pro silný růst. Například také s blížícím se vyřazením akcií rakouského VIG z indexu MSCI by se investoři mohli chtít přesunout právě k Erste.

Je třeba spěchat do bankovního sektoru?

Třebaže jsou evropské banky pod svým letošním maximem, dá se věřit, že sektor jen nabírá dech na výstup vzhůru, kam mu pomůže kvantitativní uvolňování. Vezmeme-li v úvahu relativní podhodnocení celého segmentu, dává smysl přinejmenším o investici v něj uvažovat. Prozatím se tržní optimismus naplňuje, a Mario Draghi peníze stále přilévá.

Newsletter