Evropský optimismus nahrává citlivějším měnám, včetně koruny

Koruna včerejší den balancovala kolem úrovně 26,50 EURCZK, nakonec však tuto hranici prorazila a v závěru zakončila proti euru silnější o zhruba šest haléřů. Za tímto vývojem stále stojí představa vyšších sazeb doplněná dobrou kondicí nejen české ekonomiky.

V tomto směru je možné jako poslední označit komentář člena bankovní rady ČNB Vojtěch Bendy. Podle něj budou rozhodující data za třetí kvartál. Pokud bude zapotřebí, centrální banka zvýší úrokové sazby již na konci tohoto roku. Část trhu s tímto scénářem samozřejmě již počítá, díky čemuž koruna v posledních dnech slušně posiluje.

Druhým důvodem posilující koruny je evropský optimismus a lepšící se vyhlídky evropské ekonomiky. Zlepšená situace v eurozóně nahrává rozvíjejícím se trhům. V této době menší averze vůči riziku má tedy smysl investovat do měn, jako je například koruna, polský zlotý nebo maďarský forint, které mají tendence na vývoj v rámci ekonomiky starého kontinentu reagovat citlivěji. V dobrý časech posílením, ve špatných oslabením.

Aktuálně se koruna obchoduje na 26,46 za euro. Během dneška by se pak měla držet od 26,41 až po 26,51 EURCZK.

Co se týče dolaru, nachází se na 1,123 EURUSD. Vůči české měně pak na 23,55 USDCZK.

Ze včerejších dat bylo klíčové zveřejnění zápisu z posledního zasedání Fedu. Dokument nejenže představil plán na redukci bilance centrální banky o velikosti 4,5 bilionu dolarů (postupný prodej limitované hodnoty dluhopisů před expirací, která se bude navyšovat), stejně tak přinesl informaci o tom, že měnový výbor prozatím pozastaví proces zvyšování sazeb. Tento stav bude trvat do té doby, než se potvrdí, že nedávné zpomalení americké ekonomiky bylo jen dočasné. Tím pádem červen jakožto očekávaný měsíc dalšího kola tzv. úrokové normalizace může být ohrožen.

Dolar vidíme v pásmu 1,120 až 1,126 EURUSD a 23,50 až 23,60 USDCZK.

Fed má plán na snížení bilance. Jak chce banka osekat 4,5 bilionu dolarů?

Newsletter