Evropský průmysl je na hraně poklesu. Zatím padají ceny

Podniky v eurozóně v září brzdily ceny své produkce nejvýrazněji za poslední rok a výhledová PMI data z klíčových ekonomik Německa a Francie ukázala na sentiment trhů čeřící setrvání pod hranicí, dělící expanzi v odvětví od útlumu.

Index nákupních manažerů, známý jako PMI, který je ukazatelem aktivity v průmyslu, byl za září ve Francii potvrzen na úrovni 48,8 bodu, v Německu pak revidován z 50,3 bodu na 49,9 bodu. To zmanemá ústup do pásma útlumu. Aktivita v průmyslu dále klesla například v Rakousku nebo Řecku.

Po úterních inflačních datech jde o další vzkaz směrem k ECB, podporující její zásah proti riziku deflace. Podle hlavního ekonoma index sestavující instituce Markit Chrise Williamsona dnešní sada dat z vícero zemí včetně hlavních tahounů evropského průmyslu zatlačí na ECB, aby její zásah byl silný.

Revize PMI údaje za celou eurozónu na 50,3 z 50,5 bodu znamená nejvlažnější kondici průmyslu za posledních 14 měsíců.

Klíčové pro evropský průmysl je Německo. Aktivita v tamní průmyslové výrobě ale v září padla na minimum za 15 měsíců a nové objednávky padly dokonce nejprudčeji od roku 2012. Ač se k růstu navrátila aktivita v průmyslu Itálie a přidala se rostoucímu odvětví ve Španělsku, Irsku či Nizozemí, za eurozónu jako celkem právě kvůli síle průmyslu Německa a Francie nové objednávky klesly, poprvé od června roku 2013. Markit v komentáři dokonce připouští, že evropský průmysl se už letos k vyšší aktivitě nevybičuje.

„Výroba v eurozóně ztratila tah, který jsme viděli v první polovině roku a je stále blíž stagnaci. Se vstupem do posledního čtvrtletí roku můžeme být svědky pádu celkového objemu produkce,“ upozornil Williamson za Markit.

Newsletter