Evropský průmysl zas o něco blíž zlomu

Aktivita v evropském průmyslu se přiblížila v říjnu o další malý krůček hranici, dělící růst v odvětví od útlumu. V pásmu sestupu aktivity v odvětví jsou klíčové ekonomiky Francie a Itálie, dále například Řecko, růst při určitém oslabení jeho tempa hájí průmysl Německa.

Po českém PMI, který ukázal na stále přesvědčivý růst, ale také na nejslabší tempo nových zakázek od loňského října, ukázala finální revize říjnového údaje za eurozónu jako celek úpravu na 50,6 z 50,7 bodu. Špatnou zprávou je vývoj aktivity v průmyslu Itálie, kde index propadl pod klíčovou 50bodovou hranici na 49,0 bodu z 50,7 bodu v září. Čekal se přitom jen nepatrný ústup o desetinu bodu. Negativní úpravu na 51,4 z 51,8 bodu přinesla také finální revize údaje za průmysl v Německu.

Tuzemskému průmyslu přichází méně nových zakázek

„Výroba v eurozóně zůstala v říjnu na dosah stagnace. Slabá poptávka dál omezovala růst i zaměstnanost napříč měnovým blokem a říjnová data ještě víc rozevřela nůžky vývoje v jednotlivých ekonomikách,“ poznamenala ve zprávě Markit.

Růst v průmyslu ukazují vedle Německa ekonomiky Irska, Nizozemí nebo Španělska, útlum ale zejména dvojice Francie – Itálie.

Růst ekonomiky eurozóny ve druhé čtvrtině roku ztratil dech a pro tu třetí ekonomové v konsensu Bloomberg předpovídají 0,2% vzestup, z toho +0,3 % v Německu, +0,2 % ve Francii či stagnaci v Itálii.

V průmyslu pokračoval v říjnu pokles nových objednávek a to sedmým měsícem v řadě, vyvoláván zejména domácími objednávkami. „Slabý růst a rozdíly ve výkonu ekonomik eurozóny nutí firmy silněji sahat k úsporám a ukrajovat z marží i zaměstnanosti v sektoru,“ upozornil ekonom Markit Rob Dobson.

Newsletter