Evrpské i americké výnosy rostou. Dolar ve ztrátě nad 1,0660 za euro. Měny regionu v zisku. Koruna navýšila zisky k 25,25 za euro.

Evropský úřad proti podvodům vyšetřuje dotace Agrofertu

AKTUALIZOVÁNO: Evropský úřad proti podvodům (OLAF) začal řešit podezření, že firma Agrofert ministra financí Andreje Babiše (ANO) změnila skrytým lobbingem ve státní správě pravidla čerpání dotací ve svůj prospěch. Anonymní oznámení na možný podvod dostalo několik evropských institucí na konci loňského roku. Zapojení OLAF do případu potvrdila Evropská komise, píše server Neovlivni.cz.

Podle oznámení se manažerovi Agrofertu povedlo ve státní správě protlačit změnu, která firmě zajistí více peněz z evropských fondů. Klíčovým důkazem je údajně dopis, který loni v květnu zaslal místopředseda představenstva Agrofertu Petr Cingr náměstkovi ministra průmyslu Tomáši Novotnému, který je zodpovědný za čerpání eurodotací v Operačním programu podnikání a inovace pro konkurenceschopnost ve výši 120 miliard korun.

Cingr, který se nepodepsal jako manažer Agrofertu ale jako prezident Svazu chemického průmyslu, prý v korespondenci prosazoval zvýšení hranice čerpání dotací pro velké firmy na 40 procent alokace v první výzvě místo Bruselem požadovaných dvaceti procent. Novotný pak změnu prosadil.

Toto podání ale ostře odmítl Agrofert. Její manažer Petr Cingr mluvil za Svaz chemického průmyslu ČR, v němž je 86 převážně velkých firem, řekl dnes mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka. „Vždy vystupoval a mluvil jménem Svazu chemického průmyslu ČR, nikoli jménem Agrofertu. Odešel jeden standardní a transparentní dopis, který nežádal o možnost získávání větších dotací pro kohokoliv. Nic víc, nic míň,“ řekl Hanzelka. Cingr se podle něj jako prezident svazu sešel s náměstkem ministra průmyslu a obchodu Tomášem Novotným v loňském květnu, na schůzce ale bylo dalších až 20 lidí, například z Technologické agentury ČR, ale i z ČEZ nebo ministerstva financí.

Poté podle Hanzelky napsal Cingr za svaz dopis s návrhem na úpravy evropského dotačního programu OPPIK. „Odmítáme jakékoli spojování této záležitosti s naší firmou. Není nám nic známo o tom, že by kdokoli v této souvislosti prověřoval dotace Agrofertu,“ dodal mluvčí.

OLAF případ nechce nijak komentovat. „Nevyjadřujeme seA k žádným kauzám. A to proto, abychom chránili důvěrnost možných vyšetřování a potencionálních právních kroků a také kvůli ochraně osobních údajů a procedurálních práv,“ sdělil úřad serveru. Pokud by ale dospěl k závěru, že šlo o podvod, mohla by podle Neovlivni.cz Evropská komise požadovat i vrácení peněz.

Policie začala vyšetřovat dotace na Babišovo Čapí hnízdo

Policie začala na konci loňského roku prověřovat, jak jiný Babišův projekt, farma Čapí hnízdo ze skupiny Agrofert, získal 50 milionů korun z evropských fondů na podporu cestovního ruchu. Dotační program byl totiž určený pro malý nebo středně velký podnik, který alespoň dva roky podniká v cestovním ruchu. Agrofert získal v končícím programovém období dotace v celkové výši 4,9 miliardy korun, což je nejvíce ze všech soukromých firem v Česku.

Pekárenská akvizice: Největší konkurent Babiše mění majitele

Newsletter