Evropským trhům pomáhají k ziskům data, pražské burze Erste

Evropské akciové trhy si během čtvrtečního obchodování připisují zhruba 0,5% zisky, když tak reagují na dnešní zveřejněná makrodata z průmyslu v eurozóně. V centru nákupního zájmu je především bankovní sektor, který se tak otřepává z nedávných ztrát, především pak souvisejících s problémy portugalské banky Banco Espirito Santo, respektive její mateřské skupiny. Dnes dokonce došlo k zatčení bývalého CEO Ricarda Salgada, který je podezřelý z praní špinavých peněz a daňovým únikům.

Ze zmíněných dat, kompozitní index nákupních manažerů PMI pro eurozónu dosáhl 54,0 bodů, což je výše než předchozí červnové šestiměsíční minimum na 52,8 b. Stejná byla i očekávání analytiků, kteří pro červencová data odhadovali index na hodnotě 52,8 b. Stále jsou ale na trhu cítit obavy z francouzské ekonomiky, přesto dnešní data dodala investorům nákupní apetit.

Německý soukromý sektor silně roste vlivem služeb. Francii tlačí opět horší průmysl

Nokia dokázala zpomalit pokles tržeb, ziskem překonala odhady. Akcie +8 %

Z jednotlivých titulů dnes zveřejnil své výsledky Unilever, který propadá o 1,7 % poté, co reportoval 5,5% propad tržeb za první polovinu roku, který odůvodnil nepříznivým vývojem na rozvíjejících se trzích. O více jak 8 % rostou akcie Nokie reagující na kvartální výsledky a zvýšený výhled hospodaření pro letošní rok.

Pražská burza si připisuje pouze mírný zisk a to za celkové aktivity ve výši 276 mil. Kč. Po vzoru zahraničního vývoje rostou akcie rakouské Erste a to až nad 530 Kč za akcii. Naopak bez větších změn seancí prochází Komerční banka, která se drží pod 4 500 Kč metou. Z menších titulů ztrácí Philip Morris a VIG. 

Newsletter