Evropským trhům se dnes dařilo. V Praze reportoval VIG, zítra naváže Lobkowicz

Evropské akciové trhy reagovaly solidním růstem na umírněnou situaci na Ukrajině a pravděpodobně budou ještě dlouho vstřebávat slova Maria Draghiho z Jackson Hole. Ten v pátek naznačil, že by mohlo být na cestě evropské kvantitativní uvolňování a zmírnil tak hrozbu z prohlubující se deflace.

Euro Stoxx dnes vzrostl o 0,93 %, francouzský CAC 40 +1,13 %, německý index DAX +0,74 %, britský FTSE 100 +0,65 %. CAC reagoval na rozpuštění vlády z pondělí výraznějším 1,2 % růstem. O do Evropy se přenesl optimismus z amerického údaje o dlouhodobých objednávkách průmyslu, tamní indexy také rostou.

Britská show spustila raketový růst objednávek amerického průmyslu

Silný růst důvěry amerických spotřebitelů pokračuje

Na pražské burze dnes zveřejnila skupina VIG čtvrtletní výsledky, dosáhla růstu zisku o 41 %. Akcie reagovaly růstem +0,2 %. Zisky si držel i ČEZ +0,2 %, na kterém je sledován postoj firmy k akvizici podílu ve slovenské energetice Slovenské elektrárne. Před výsledky se lepším výkonem pochlubil i Pegas +0,61 %. Philip Morris ČR zůstává na supportní úrovni 10500 Kč. V souvislosti oslabení koruny hrozí na jedné straně růst tabákového zdanění, na druhé se spekuluje o možném odkladu daně. Bankovní tituly na pražské burze se dnes nepředvedly a nenavázaly na banky evropské, Komerční Banka -0,43 %, rakouská Erste -0,05 %. Ve středu před trhem zveřejní kvartální a pololetní výsledky pivařský titul Lobkowicz.

Tabáku hrozí prudší růst zdanění kvůli slabší koruně. Co na to akcie Philip Morris ČR?

Autor je makléřem FINANCE Zlín, a.s.

Newsletter