Evropu čeká vyšší inflace. Politiku ECB to nezmění

Klíčové body

  • Americká ekonomika v závěru minulého roku zpomalila.
  • Německá inflace v lednu zrychlila. Překonala tržní konsensus.
  • ECB bude pečlivě sledovat kurz eura.
Zdroj: Depositphotos

Americká ekonomika v závěru minulého roku zpomalila. Anualizované HDP za poslední čtvrtletí mezikvartálně zpomalilo na 4 % oproti očekávané hodnotě 4,2 %. Euro proti dolaru včera zpevnilo, a to i přes pokles ekonomické důvěry v eurozóně, problémy v oblasti vakcinace a politickou situaci v Itálii a Holandsku. Během celého ledna však byla společná evropská měna převážně pod tlakem na oslabení.

Závěr minulého roku se v americké ekonomice nesl v duchu citelného zpomalení. Pandemie viru COVID-19 od svého začátku tvrdě postihuje trh práce a zprostředkovaně i ochotu spotřebitelů utrácet. Na trhu práce lze v poslední době spatřit velmi mírné zlepšení. Například v minulém týdnu klesl počet žadatelů o podporu v nezaměstnanosti o 67 tisíc na 847 tisíc žadatelů, přičemž konsensus čekal o zhruba polovinu menší číslo poklesu žádostí. Stále však jde o zhruba čtyřnásobek ve srovnání s dobou před pandemií.

Euro bylo během ledna pod tlakem. Důvodem byl posilující dolar nejen z titulu bezpečného přístavu, ale především vlivem nárůstu delšího konce americké výnosové křivky. K eurovým ziskům moc nepřispívalo ani evropské dění. Čísla ohledně vakcinace jsou obecně slabá a Evropské unii se stále nedaří držet v očkování krok s nejlepšími zeměmi světa. Ekonomická důvěra v eurozóně v lednu dále klesla z 92,4 bodu na 91,5 bodu. Důvěra klesala také v sektoru průmyslu i v sektoru služeb. Do celé situace promlouvají také politické krize v Itálii a Holandsku.

Klíčovým tématem starého kontinentu je inflace. Dá se předpokládat, že v jarních měsících zrychlí z důvodu efektu srovnávací základny a vyšších cen energií. Do hry nepochybně ve druhém čtvrtletí vstoupí i akcelerující obnova, dočkáme-li se znovuotevření ekonomik. První vlaštovkou byla lednová čísla německé inflace. Tamní tempo růstu cen meziměsíčně zrychlilo z 0,5 % na 0,8 %, což je o 0,4 procentního bodu vyšší, než bylo očekáváno. Meziročně inflace vzrostla z -0,3 % na 1 %, což je o tři desetiny procentního bodu nad očekávání. Euro díky tomuto výsledku včera zpevnilo. Za zrychlením stál vliv daňových změn, jako ukončení dočasného snížení daně z přidané hodnoty a zavedení uhlíkové daně, a také vyšší ceny energií. Vzrostla i jádrová inflace.

V souvislosti s očekávaným zrychlením evropské inflace bude zajímavé sledovat rétoriku ECB. Podle nás vyšší čísla nikterak nezbrzdí akomodativní charakter evropské měnové politiky. Důraz bude přitom kladem i na vývoj eura, kde se centrální banka evidentně hodlá více angažovat. V plánu je například přezkoumání vývoje kurzu proti dolaru od začátku pandemie s cílem identifikovat hlavní důvody pohybu a samozřejmě i dopady na inflaci a inflační výhled.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,2101 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 90,70 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,2041 do 1,2142 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 26,08 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 26,04 až 26,17 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 21,45 až 21,64 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. odpovědnost.

Newsletter