Evropu i Prahu tížily banky. ČEZ -2 %

Evropské akcie v úvodu nového týdne mírně ztratily. Na trhu chyběly silné nové impulsy a investoři si aktivitu schovávají na klíčové události týdne: jednání Fedu s verdiktem ve středu, skotské referendum během čtvrtka s verdiktem zřejmě v pátek, nebo i IPO akcií Alibaba.

Z dat dnes vyšla čísla, týkající se průmyslové produkce v zámoří a index výrobní aktivity Fedu v New Yorku. Průmyslová produkce vykázala meziměsíční pokles o 0,1 % oproti očekávání růstu ve výši 0,3 %. Pozitivně ale překvapil index výrobní aktivity, který rostl na 27,54 bodu oproti očekávání 15,95.

Americký průmysl v srpnu zakolísal, výhled ale zůstává slibný

Z jednotlivých sektorů nejvíce ztrácely banky, jako například italský UniCredit s 2% ztrátou, německá Commerzbank s 1 % ztrátou či francouzská Societe Generale s 1,4 % ztrátou.

V kladných číslech se držela část těžařů jako je Rio Tinto či Anglo American PLC. Smíšeně se obchodují utility se zisky u energetik RWE či E.ON a naopak ztrátě italských Enel či Eni.

Pražskou burzu dnes táhly níž akcie ČEZu, které za podprůměrného objemu odepsaly necelá dvě procenta k 632 Kč. O necelé 1 % oslabila rakouská Erste, která tak kopíruje západoevropský vývoj. Proti proudu jde opět Komerční banka, která se drží nad 5.000 Kč metou a připisuje si menší zisk. Zbytek trhu se téměř neobchoduje, o čemž svědčí celkový zobchodovaný objem ve výši 262 mil. Kč.

Ministr Mládek naznačil, že podinvestovanost tuzemského rafinérského sektoru by za určitých okolností mohl vyřešit arabský investor. Za obtížné bylo naopak označeno potenciální získání skupinou J&T. 

Mládek: Rafinériím může pomoci investor z Perského zálivu

Newsletter