Evropu stahují data z průmyslu, Raiffeisen varování před ztrátou

Evropské akciové trhy navazují na svůj včerejší pokles a dále výrazně ztrácejí. Situaci nepodpořila dopolední makrodata z eurozóny, když index nákupních manažerů za září dosáhl 50,5 bodu. V Německu pak index PMI ze srpnových 51,4 b. poklesl na 50,3 b. což bylo 15ti měsíční minimum. Geopolitické napětí pak zvýšilo zahájení leteckých útoků na pozice Islámského státu v Sýrii ze strany Spojených států a spojenců z řad arabských zemí.

Začaly letecké útoky na pozice Islámského státu v Sýrii

Z evropských indexů nejvíce ztrácí francouzský CAC 40, který klesá o 1,7 %, následovaný britským FTSE jež klesá o 1,35 % a německým DAXem o 1,1 %.

Z jednotlivých sektorů nejvíce ztrácí utility, banky a technologie. Z utilit nejvíce ztrácí francouzský Gaz de France o více jak 2 %, padá taky německý E.ON o 1,6 %. Situaci částečně zachraňuje jeho konkurent RWE, jež roste o 1,3 %.

Bankovní tituly dnes jednoznačně táhne níže rakouská Raiffeisen Bank, která klesá o více jak 10 % po té, co ohlásila snížený výhled hospodaření, tedy vydala profit warning. Banka kvůli situaci v Rusku a naUkrajině očekává ztrátu ve výši 486 mil. EUR oproti předpokládanému zisku.

Rakouská Raiffeisen spadne letos do ztráty. Především kvůli Ukrajině

Vývoj na Raiffeisen jednoznačně negativně dopadá na lokální akcie Erste. Titul od rána ztrácí okolo 4 % a obchoduje se poblíž 510 Kč. Naopak z dnešní situace si opět nic nedělá Komerční banka, která zřejmě sehrává úlohu zajišťovacího titulu pro nějakého fond manažera. Ráno i přes okolní výprodeje Komerční banka rostla k 5 090 Kč a i nyní se drží v kladných číslech. Větším ztrátám se prozatím brání i akcie ČEZu, které se po otestování denních minim u 641 Kč vrací ke včerejším zavíracím cenám u 647 Kč. O více jak 5 % ztrácí akcie Unipetrolu, které se dostávají ke 113,5 Kč. Celkový objem na trhu dosahuje 770 mil. Kč.

Newsletter