Evropu vedou výš banky, jestřáby z Fedu brzdí deflace

Evropské akciové trhy si v průběhu středečního obchodování připisují zhruba 0,5% zisky, když následují včerejší růst v zámoří. Investoři jsou zřejmě optimističtí ohledně dnešního zasedání americké centrální banky a sází na to, že nedojde k výraznější změně rétoriky a růst sazeb zůstane odsunut nejméně na 2Q15.

Nervozita je ale stále aktuální ohledně zítřejšího referenda o nezávislosti ve Skotsku, jehož výsledek by měl být znám během pátečního rána. Čerstvá trojice průzkumů se shoduje na výsledku 52:48 pro setrvání Skotska ve svazku s Británií.

Průzkumy věští těsné „NE“ Skotsku. Co čekat na trzích a kdy?

Během dneška vyšla inflační data pro eurozónu a také za Spojené státy. Index spotřebitelských cen v eurozóně vykázal dle očekávání meziměsíční růst o 0,1 %. CPI pro Spojené státy na meziměsíční bázi vykázal pokles o 0,2 %, oproti očekávání stagnace. Pro růst dřívější růst sazeb v zámoří dnešní data rozhodně nehovoří.

Holubičí vzkaz Fedu. Spotřebitelské ceny v USA klesají

Inflace v eurozóně je v rukou nízkých cen energií

Z jednotlivých sektoru si nejlépe vede sektor základních materiálů, daří se ale i bankám jako například italské Unicredit s 1,7 % růstu, či francouzské Credit Agricole s 1,65 % a nejvíce exceluje rakouská Raiffeisen Bank, která zřejmě jen díky technickému odrazu roste o 4,5 %.

Růst konkurenční Raiffeisen má jen minimální vliv na akcie Erste. Titul se ale po včerejším poklesu prozatím opět stabilizuje poblíž 19 EUR, resp. 524 Kč. Titulu by mělo k pátečnímu závěru růst výrazně zastoupení počtu akcií v indexu PX a to až o 30 %, v indexu CECE pak o více jak 40 %. Daří se růst akciím ČEZu, které se tak rychle oklepaly ze včerejšího propadu a vrací se na dosah 630 Kč. Bez větších změn a za téměř nulového objemu prochází seancí Komerční banka, která zůstává u 5040 Kč hranice. Celkový objem obchodů mírně přesahuje hranici 300 mil. Kč. 

Rebalance indexu PX: Posílí Erste, oslabí KB. Lobkowicz nahradí Orco

Newsletter