Evropu zabrzdil odpor k břidlicím, tvrdí šéf Deutsche Bank

Tvrzení, že evropská ekonomika svým tempem pokrizového oživování zaostává za tou americkou, již jistě nikoho nepřekvapí. Argumenty člena vrcholného managementu jedné z nejvlivnějších evropských bank ale nestojí na měnové či fiskální politice, ale především v sektoru energetiky. Jürgen Ftischen, jeden z výkonných ředitelů Deutsche Bank říká: vysoké ceny energií a odpor k těžbě z břidlic jsou dvě hlavní příčiny, proč je Evropa tak pozadu. A jedna přitom souvisí s druhou.

Důvodů je samozřejmě víc – byrokracie, úroveň vzdělání i produktivity, ale ten hlavní spočívá v nákladech na energie, domnívá se šéf Deutsche. „Je nepopiratelné, že Evropa jako celek čelí jedné velké nevýhodě a tou je energetická nákladnost,“ řekl Fischen, který stojí zároveň v čele Německé asociace bankéřů, pro CNBC. „Nízké ceny energií byly a jsou jedním z faktorů, které stály za euforií a růstovým impulsem ve Spojených státech. To je něco, co lze jen těžko kopírovat v Evropě,“ dodává.

Dle srovnání Mezinárodní agentury pro energetiku (IEA) se ceny energií vyvíjejí diametrálně odlišně: zatímco v USA klesla cena paliva v roce 2013 o 2,2 % meziročně (včetně daní) na zhruba 3 centy (2,18 pencí britské libry) za kWh, v Británii za stejné období vzrostla o bezmála 8 % na 4,90 pence a ve Španělsku v přepočtu na 6,93 pence.

A právě „břidlicová revoluce“ je podle Fitschena do velké míry vysvětlením. Tzv. frakování neboli hydraulické štěpení se stalo revoluční metodou k vytěžení zemního plynu i ropy či jejich nekonvenčních podob (břidlicový plyn), která umožnila Spojeným státům dosáhnout větší energetické soběstačnosti, resp. snížit závislost na dovozu ropy a plynu. V Evropě si metoda setkala spíše s odporem, především kvůli obavám o životní prostředí. „Evropa se postavila negativně k frakování, které se stalo součástí řešení v USA… Na to je třeba reagovat, abychom dosáhli kýžené změny v našem hospodářském nastavení, bez odhlížení od ekologického aspektu,“ radí šéf Deutsche.

Goldman Sachs sráží výhled pro ropu, čeká slabší vliv OPEC na trh

Newsletter