Výnosy evropských jádrových zemí rostou. Euro proti dolaru mírně sílí nad úroveň 1,1770 EURUSD. Měny regionu v mírné ztrátě. Koruna v zisku pod hranicí 25,30 za euro, podporují ji sázky na agresivnější zvyšování sazeb ČNB.

Ex-šéf Bank of England: Další QE světu nepomůže

Podle slov bývalého guvernéra britské centrální banky Mervyna Kinga nepomůže další peněžní expanze světové ekonomice k tomu, aby se navrátila zpět do kolejí silného růstu. Řekl tak během svého proslovu na London School of Economics, jen pár dní před dnešním oznámením toho, zda Evropská centrální banka přistoupí k nákupu státních dluhopisů, či nikoliv.

King během svého vystoupení prohlásil, že byl znepokojen přetrvávající slabostí globální ekonomické poptávky a to i šest let poté, co jsme se odrazili od hlubin finanční krize. „Jsme svědky toho největšího monetárního stimulu, který kdy svět spatřil, a stále jsme nevyřešili problém slabé poptávky. Představa, že i po šesti letech je stále jediným řešení peněžní expanze, mi nepřijde správná,“ postěžoval si King.

Mezi léty 2009 a 2001, kdy BoE vedl právě Mervyn King, nakoupila britská centrální banka státní dluhopisy o hodnotě 375 miliard liber. Podle bývalého centrálního bankéře to byl dobrý krok po finanční krizi, ale nesouhlasí s tím, jak se z programu QE stala dlouhodobá strategie s cílem podpořit utrácení.

Tímto výrokem se King zařadil po bok předminulého šéfa Federálního rezervního systému Alana Greenspana, který je spojován především se splasknutím americké realitní bubliny. Ten na konci října 2014 taktéž prohlásil, že QE se minulo svým cílem a vedlo pouze ke zvýšení cen aktiv a snížení nákladů poskytování úvěrů, nikoliv k podpoře reálné ekonomiky.

QE eurozóně nepomůže. Friedmanova helikoptéra by mohla

QE se minulo svým cílem, tvrdí bývalý předseda Fedu

(Zdroj: The Telegraph)

Newsletter