Expanze světa digitálních měn. Nově ve spojení s Visa kartou

Největší výzva pro bitcoin, a obecně všechny digitální měny, je co nejširší využití v reálném světě. Singapurský startup TenX ukazuje, že jakmile podnikatelé přijdou s řešením, o zájem lidí rozhodně nebudou mít nouzi. Odpovědí startupu je podle agentury Bloomberg propojení s platební kartou Visa.

Koncept startupu TenX je využití debetní karty jako okamžitého převodníku digitálních měn na ty světové, jako je dolar, jen a euro. Firma tvrdí, že si bere dvě procenta z každé transakce a že již obdržela objednávky na více než deset tisíc karet. Objem transakcí je zastropovaný na dvou tisících dolarech za rok, jakmile si však projdete identifikační proceduru, dá se limit ještě navýšit.

Pokus učinit digitální měny snadnější na použití přichází od TenX v době, kdy zažívají období vysoké volatility. Nejpopulárnější bitcoin se propadl poté, co v červnu dosáhl svého dosavadního cenového maxima kolem 3000 dolarů. V posledních týdnech se jeho hodnota ale opět vzpamatovala, když strach z budoucnosti kryptoměny na trzích opadl. TenX proto vytvořil aplikaci, která slouží jako digitální peněženka napojená na Visa kartu. Při placení, řekněme v kavárně či restauraci, je tak podnik vyplacen v požadované měně, uživateli karty se ale z účtu strhne ta digitální.

VLOŽIT GRAF BITCOINU

Další útok na kryptoměnové peněženky. Co to bylo nyní?

 „Každá transakce je mix dvou úplně odlišných světů. Když uživatel zaplatí kryptoměnou, my ji musíme ihned převést na tu běžnou a zaplatit poskytovateli karty, což je firma Visa,“ uvedl pro Bloomberg spoluzakladatel projektu Julian Hosp.

Hosp dále tvrdí, že transakce jsou vyřizovány okamžitě a nevyžadují další poplatky kromě těch, co jsou účtovány za směnu digitální měny. Tam se většinou jedná o 0,15 až 0,2 procenta v závislosti na burze. Karta firmy TenX v současnosti podporuje osm digitálních měn, včetně méně známých jako dash a augur. Do konce letošního roku jich plánuje zajišťovat celkem jedenáct.

„Digitální občanská válka“ sráží kurz bitcoinu. Co se děje?

Startup měsíčně zpracovává transakce o objemu zhruba 100 tisíc dolarů. Jeho cílem je do konce roku 2018 zvýšit toto číslo na 100 milionů dolarů a mít milion aktivních uživatelů. Výhoda singapurské firmy je, že má na ostatní náskok. Je ale velmi pravděpodobné, že se brzy objeví konkurence, například od velkých finančních institucí a venture capital firem s větším rozpočtem, databází klientů a přímým přístupem k nim, je přesvědčen analytik společnosti eToro Mati Greenspan.

„Je to opravdu skvělý koncept. Nakonec ale bude hodně záležet na vztazích se zákazníky. Bude firma vycházet vstříc jejich očekávání? Může to někdo udělat lépe?“ uvedl základní otazníky úspěchu projektu Greenspan.

Technologie, která změní svět. Seznamte se

Firma, podle slov jejího vedení, neočekává zisk v příštích dvou letech. Spíše se bude soustředit na expanzi služeb.

„Jednou z věcí, kterou bychom rádi zákazníkům nabídli, je možnost měnit druh používané kryptoměny v rámci aplikace. Pokud tohle dokážeme zařídit, mohli bychom určovat i směr trhu,“ zakončil optimisticky Julian Hosp.

Newsletter