Expert Karel Fillner o tom, jak bitcoin změní svět

Počet pozitivních zpráv a fundamentů kolem bitcoinů roste. Bylo otázkou času, kdy se stanou i kurzotvornou informací. Hledá se „killer app“, která by k běžnému používání digitálních měn skutečně přivedla masy. Pak už je jen krůček k tomu, aby bitcoin adoptovaly obří internetové domy, jako je třeba Amazon. A v tom případě si k současným cenám klidně domalujte jednu nulu navíc, říká v rozhovoru pro Roklen24 expert na blockchain, bitcoin a kryptoměny Karel Fillner.

R24: Cena bitcoinu prudce roste. Kde vidíte důvody?

Největším tahounem je určitě čínský trh. Je to vidět i na objemech, které se nyní obchodují na čínských bitcoinových burzách. Pokračující devalvace jüanu posílá spekulanty a investory do oblasti alternativních investic, velký vliv mohou mít i zesilující kapitálové kontroly. Bitcoin je může obejít a umožnit vyvedení části kapitálu ze země. To vše zesiluje poptávku a navyšuje cenu BTC.

Druhým důvodem je podle mě nedávné rozhodnutí Evropského soudního dvora, který zamítl odvolání švédského daňového úřadu a osvobodil směnu bitcoinu za běžné měny od povinnosti platit DPH. Tím zařadil kryptoměny na úroveň tradičních peněz a zcela jistě to mělo vliv na to, jak nyní vidí bitcoin potenciální investoři.

V neposlední řadě jde také o to, že pozitivních zpráv a fundamentů vidí oblast digitálních měn čím dál více. Bylo jen otázkou času, kdy se to stane i kurzotvornou informací.

R24: Pro investory do bitcoinu i ty, kdo se kolem něj „pouze“ točí, je nynější růst ceny bitcoinu vzpruhou. Ale: je udržitelný? Vidíte na blízkém horizontu důvody k dalšímu růstu či spíše riziko propadu?

V krátkodobých horizontech bude bitcoin zcela jistě mnohem méně předvídatelný, než například pohyby kurzů měn na forexu. A také mnohem volatilnější. V posledním roce jsme však byli svědky relativní stability a z dlouhodobého hlediska bych vsadil na postupný růst, s občasnými korekcemi. Tedy ráj pro spekulanty, přijatelné riziko pro investory, kteří nebudou panikařit a nenechají se rozhodit krátkodobým propadem cen.

R24: Kde vidíte klíčové faktory, které z nynějšího pohledu rozhodnou o úspěchu, šíření a růstu uplatnění bitcoinu?

I když se přiliv investičních peněz fondů rizikového kapitálu ve třetím letošním čtvrtletí trochu zpomalil, blížíme se částce jedné miliardy dolarů, investované do infrastruktury bitcoinového průmyslu. Kromě toho, že přibývá akceptačních míst a navazujících služeb, jako jsou platební brány, bezpečné peněženky, nebo „licencované“ bitcoinové burzy, se stále vylepšuje i uživatelská přívětivost placení bitcoinem. A o tu jde především. Hledá se jakási „killer app“, která by k běžnému používání digitálních měn skutečně přivedla masy. Pak už je jen krůček k tomu, aby bitcoin adoptovaly obří internetové domy, jako je třeba Amazon, v tom případě si k současným cenám klidně domalujte jednu nulu navíc…

R24: Z pohledu sázky na budoucnost „světa kolem bitcoinu“ je více než samotný bitcoin vyzdvihován blockchain. V čem spatřujete jeho největší potenciál?

Já všechny možnosti blockchainu jako decentralizovaného motoru digitální ekonomiky ani nedokážu domyslet… Jisté je jen to, že je to z mého pohledu nezastavitelný fenomén. Tvůrce bitcoinu Satoshi Nakomoto by si zasloužil Nobelovu cenu jako první anonymní laureát v historii. Bitcoin jako měna je jen třešinkou na dortu, vlastně je to jen token, který zapadá do soukolí blockchainu. Potenciál blockchainu je pro finanční svět v drastickém omezení nákladů při zvýšení rychlosti a zjednodušení transakcí. To si dnes např. uvědomuje čím dál více bank, které v posledním roce skloňují blockchain ve všech pádech, i když možná trochu se skřípěním zubů.

Technologie blockchainu ale nezasáhne jen finanční svět. Již dnes se rozbíhají nadějné projekty a startupy zaměřené na decentralizované skladování dat, decentralizované reputační a evidenční systémy, crowdfunding, nebo na celou oblast „Internet of Things“, kde by blockchain výrazně napomohl bezpečnému nakládání s privátními daty. V zemích třetího světa může pomoct lidem bez bankovních účtů a např. prokazovat vlastnictví. Dopady rozvoje této technologie budou v každém případě dalekosáhlé.

R24: Už jsme zmínili verdikt Evropského soudu. Jaký je Váš názor na regulaci bitcoinu?

Dvěma slovy – není potřeba. Pokud ale připustím, že většina lidí potřebuje jistoty a není pro ně lehké zacházet s penězi jinak, než pomocí třetích stran, tak může být určitá regulace prostředníků, burz a platebních bran užitečná. Pokud budou kryptoměny, nebo spíš jejich infrastruktura, posvěceny regulátory, může to pomoci mainstreamovému přijetí. Osobně ale v regulacích vidím spíš snahu vlád a finančních kruhů ovládnout něco, co už se tak jako tak začíná odehrávat mimo ně. Zdanit, přerozdělit, evidovat – chápu tyto snahy, ale nesouhlasím s nimi.

R24: Zhodnoťme podmínky pro bitcoin v Česku. Jak se vyvíjejí? Co postoj ČNB, FAÚ?

Česká národní banka a její viceguvernér Mojmír Hampl podle jeho vlastních slov k bitcoinu není nepřátelská – nechce mu přímo pomáhat, ale ani jej zakazovat. Bitcoin vlastně ani nespadá do jejich kompetence, nevznikla zde potřeba na něj dohlížet a podobně. Myslím, že z této strany se žádných větších překvapení nedočkáme.

Pokud jde o FAÚ, ten by samozřejmě bitcoin zajímat mohl a také jej zajímá. Já se však domnívám, že je mnoho zcela jiných kanálů, kterými se ubírají cesty vypraných a neevidovaných peněz, v úplně jiných objemech. Pokud vím, tak se na FAÚ kromě dosavadní metodiky chystají regulační opatření, které by zřejmě rozšířily okruh „povinných osob“ a dá se předpokládat, že se nějaká evidenční povinnost bude vztahovat na burzy, směnárny, případně provozovatele bitcoinových bankomatů. Osobně ale přímo FAÚ nevidím jako nějakého škůdce. Pokud se jejich činnost zaměřuje skutečně na kriminální aktivity, pak v bitcoinech a běžných penězích není rozdíl.

R24: V příštím týdnu, 6. a 7. listopadu, vystoupíte na Investičním kongresu pro finanční profesionály, FPG Money Expo Invest 2015. Na co se jeho účastníci mohou od Vás těšit?

Na Money Expo představím směry, kterými se v současné době ubírají investice do bitcoinů a jeho infrastruktury. Především se však těším na přislíbenou účast Marka Palatinuse, podle mě největší osobnosti české bitcoinové scény a inovátora, kterého zná celý svět. A v panelové diskuzi bude hostem i Dominik Stroukal, předseda Ludwig von Mises Institutu pro ČR a Slovensko, který se o kryptoměny zajímá z ekonomických hledisek a já věřím, že to bude pro účastníky Money Expo zajímavý pohled nejen na oblast alternativních investic, ale vlastně náhled do zcela jiné dimenze.

 

Karel Fillner

Publikuje na blogu btctip.cz a v České republice vede lokální verzi mezinárodního bitcoinového magazínu Cointelegraph. Technologii blockchainu, bitcoinu a kryptoměnám se věnuje ve všech souvislostech: poskytuje konzultace, organizuje prezentace, semináře a školení o celé problematice. Je také častým hostem na konferencích a aktivním členem České bitcoinové komunity.

Newsletter