Americká výnosová křivky se napřímila. Dolar zpevnil pod 1,0900 za euro. Koruna se obchoduje pod 25,25 za euro a pod 23,20 za dolar.

Expert vzkazuje: Le Penové se nebojte, porazila by ji i koza

Evropa hledí s obavami na rostoucí popularitu extrémně pravicové kandidáty na post francouzského prezidenta Marine Le Penové. Každý nový průzkum voličských preferencí plní hlavní titulky zpravodajských serverů po celé Evropě. Na finanční trhy se vkrádá nervozita a investoři se zajišťují proti rizikům, která by případné vítězství vůdkyně Národní fronty přinesla. Je však možné, že zbytečně. Francouzský politický expert vzkazuje, že obávaná populistka nevyhraje, ani kdyby měl francouzský národ vybírat mezi ní a kozou.

Politický analytik Thomas Guénolé z pařížského institutu Sciences Po v rozhovoru pro americkou televizní stanici CNBC vyslal směrem do zahraničí vzkaz: „Chci, aby všem v zahraničí, zejména investorům, bylo naprosto jasné, že i koza, skutečně koza, ve druhém kole proti Marine Le Penové vyhraje.“ Dodal přitom, že mnoho francouzských voličů je na extrémní pravici „alergických“ a ujistil, že by se Francouzi ve druhém kole spojili, aby vítězství Le Penové zabránili.

Le Penová v současné chvíli vede v průzkumech volebních preferencí pro první kolo voleb, které se koná 23.dubna. Následující grafika ukazuje poměr preferencí v prvním kole francouzských voleb podle průzkumu společnosti Opinionway z 1.března.

Ve druhém kole by podle současných průzkumů Le Penová prohrála s centristickým kandidátem Emmanuelem Macronem. Následující grafika ukazuje poměr hlasů, které by oba kandidáti získali ve druhém kole podle průzkumu společnosti Opinionway provedeného 28.2.:

Původním favoritem voleb byl bývalý premiér a konzervativní kandidát Francois Fillon, jehož však oslabila aféra se zneužíváním veřejných peněz. Ačkoli úřady rozhodly formálně zahájit vyšetřování, Fillon ve středu v rozporu se svými dřívějšími výroky oznámil, že se kandidatury nevzdá.

Na Fillonově klesající podpoře však může podle experta vydělat spíš Macron než Le Penová. Pravicoví voliči, kteří s ní sympatizují, ji podle něj budou volit už v prvním kole. Neočekává tak, že by Le Penová ve druhém kole voleb přilákala nové voliče. Na druhou stranu Macron by mohl podle něj být alternativou pro ty pravicové voliče, kteří nechtějí volit extrémní pravici.

Marine Le Penová teď navíc čelí další komplikaci: Evropský parlament jí včera zrušil imunitu kvůli trestnímu stíhání za šíření brutálních fotografií na internetu. Předsedkyně pravicově extremistické strany Front National v prosinci 2015 zveřejnila na svém twitterovém účtu tři hrůzné snímky obětí džihádistické milice „Islámský stát“. Šíření násilných fotografií je ve Francii trestný čin, za který hrozí až tři roky vězení a pokuta 75 000 eur. Le Penovou před trestním stíháním dosud chránila poslanecká imunita.

Newsletter