Exportní mašina Česko zpomaluje

Dobře promazaný stroj tuzemského exportu začíná přibržďovat. Česko letos sice ještě zvýší celkový vývoz, tempo růstu ale v posledních dvou letech kleslo o tři čtvrtiny. Tahounem je Německo a Francie, ale exporty klesají překvapivě do Polska a Číny, fiaskem je opět Rusko. Očekávání nenaplňuje zatím ani import, jehož míra růstu činí za prvních osm měsíců necelé procento. Po dvou třetinách roku je tak zatím mezinárodní obchod za očekáváním. Ukázala to analýza Asociace malých a středních podniků a živnostníků AMSP ČR, která porovnává data za poslední čtyři roky.

Podle analýzy lze očekávat, že export Česka poroste také letos. Tempo růstu ale trvale klesá. Zatímco ještě na konci roku 2015 bylo tempu růstu meziročního exportu 7,5 procenta, po prvních čtyřech měsících letošního roku to bylo již 5,1 procenta a po osmi měsících je tempo růstu jen 3,9 procenta. Pokud by se měřilo tempo meziročního růstu za prvních osm měsíců, potom se za poslední dva roky růst českých vývozů snížil dokonce z 15,4 procenta na 3,9 procenta.

Tahounem je stále Německo, které roste za osm měsíců nadprůměrně, a to 5,5 procenta. Výborně si vedou čeští exportéři i do Francie, kde rostou o šest proent. Z TOP 5 exportních destinací se na hranici průměrné míry exportu drží ještě Velká Británie, která roste o 3,7 procenta.

„S exportním výsledkem do Německa se tak potvrzuje rčení kolující v českých průmyslových kruzích, tedy že jsme v podstatě další spolkovou zemí. Opatrnost a snaha o rozložení rizika je ovšem na místě, neboť již máme poměrně nedávnou zkušenost, že ve chvíli propadu německé ekonomiky, se výroba okamžitě nekompromisně stahuje ´domů´ do Německa, a to zcela bez ohledu na finanční výhodnost. Ekonomické cykly jsou navíc neúprosné, jakkoli se nám to nemusí líbit“, uvedla místopředsedkyně AMSP ČR Pavla Břečková.

Naopak pod očekáváním je Polsko, kam meziročně klesá vývoz, byť zatím jen o 0,9 procenta. Překvapivě ale klesá tempo exportů i do Číny, a to o výrazných 5,5 procenta, velmi špatná je česká exportní bilance v posledních několika letech s Ruskem, kde po 30procentním pádu za minulý rok, klesá Česko i letos, a to o dalších téměř 10 %. Zatímco ještě v roce 2013 byl export do Ruska ze 116 miliard korun, letos se odhaduje již jen na 70 miliard korun.

Ani míra importu nenaplňuje očekávání českých dovozců. Zatímco za poslední kalendářní rok rostla míra importů o solidních 8,6 procenta, tak za prvních osm měsíců letošního roku byl meziroční růst dovozů již jen 0,6 procenta.

S ohledem na produktovou skladbu exportů stále posiluje automobilový průmysl, který dosahuje za poslední kalendářní rok již 55,5 procenta. Naopak klesají polotovary a materiály.

„Růst našich exportů byl v posledních letech takřka famózní a bylo zřejmé, že dříve či později budeme muset ubrat plyn. Podle průzkumu naší asociace je zpomalení dáno rovněž tím, že naším exportérům chybí dostatek kvalifikované pracovní síly,“ doplnil předseda AMSP ČR Karel Havlíček.

Podle něj výrazně roste závislost na Německu a na automobilovém průmyslu. „Jejich zakolísání by tak znamenalo výrazně větší propad vývozu i celé ekonomiky, než jsme doposud předpokládali. Bohužel, i přes velké proklamace se nedaří vývozům do Číny a propad vývozů do Ruska je již alarmující,“ naznačil Havlíček.

Newsletter