Exšéf ČNB Singer bude hlavním ekonomem Generali CEE Holding

AKTUALIZOVÁNO – Bývalý guvernér České národní banky Miroslav Singer bude hlavním ekonomem pojišťovací skupiny Generali CEE Holding a také členem dozorčí rady České pojišťovny. Serveru Roklen24 to řekl mluvčí Generali CEE Holding Josef Hlinka.

„Při očekávání mnoha regulatorních změn vidíme jasně potřebu posílit náš dialog s regulátory a zákonodárci. Jsem přesvědčen, že Miroslav bude v této oblasti pro naši skupinu velkým přínosem a díky jeho zkušenostem a podpoře bude Generali i nadále v rámci Střední a východní Evropy prosperovat, a to v souladu s naším cílem zaujímat přední pozici v kvalitě poskytovaných služeb a budovat výjimečný vztah s našimi zákazníky,“ uvedl generální ředitel Generali CEE Holdingu Luciano Cirina.

Singer před působením v ČNB pracoval mimo jiné v Národohospodářském ústavu Akademie věd ČR a v Centru pro ekonomický výzkum a doktorské studie UK (CERGE-EI). Byl hlavním ekonomem Expandia Finance, poté ředitelem Investiční společnosti Expandia a ředitelem společnosti Expandia Holding. Pak nastoupil do PricewaterhouseCoopers ČR, kde se specializoval na projekty zlepšující výkonnost podniků, restrukturalizace a transakce s problémovými aktivy.

Byl rovněž členem dozorčí rady či představenstva společností Česká pojišťovna, Expandia Finance, Expandia Banka, Expandia Holding a Chemofond a průmyslových firem Jitona, Vigona a Vlnap. Byl členem redakční rady časopisu Finance a úvěr a Business Central Europe.

Skupina Generali patří mezi přední světové pojišťovny s předepsaným pojistným 74 miliard euro v roce 2015. Ve více než 60 zemích světa zaměstnává 76 tisíc odborníků. Skupina zaujímá vedoucí postavení na trzích západní Evropy. Stále významnější pozici získává v Asii a také v regionu střední a východní Evropy. Skupina působí v 10 zemích regionu střední a východní Evropy prostřednictvím holdingové společnosti Generali CEE Holding a je jedním z předních poskytovatelů pojištění v regionu.

Vizitka bývalého guvernéra ČNB Miroslava Singera
Datum a místo narození: 14. května 1968, Praha
Vzdělání: v roce 1991 absolvoval Vysokou školu ekonomickou, obor matematické metody v ekonomii, v roce 1995 doktorandské studium na Pittsburské univerzitě.
Praxe: od roku 1993 pracoval jako výzkumník a přednášející, později jako zástupce ředitele pro výzkum v Národohospodářském ústavu Akademie věd ČR a v Centru pro ekonomický výzkum a doktorské studie UK (CERGE-EI). Od roku 1995 byl hlavním ekonomem Expandia Finance, v letech 1998 až 1999 zastával funkci ředitele Investiční společnosti Expandia a v období 2000 až 2001 byl ředitelem holdingu Expandia. Od roku 2001 působil jako ředitel skupiny služeb podnikům společnosti PricewaterhouseCoopers ČR. V únoru 2005 se stal členem bankovní rady ČNB a zároveň i jejím viceguvernérem (sekce regulace a analýz finančního trhu, sekce licenčních a sankčních řízení, sekce dohledu nad finančním trhem). V červnu 2010 ho prezident Václav Klaus jmenoval do funkce guvernéra ČNB (s platností od 1. července 2010). Druhý šestiletý mandát v bankovní radě ČNB, po kterém nemohl být již znovu jmenován, mu skončil loni v červnu. Poté nesměl půl roku nastoupit do privátního finančního či bankovního sektoru.
Ostatní:
– Během své kariéry působil ve statutárních orgánech řady firem (mimo jiné Česká pojišťovna, Chemofond, Jitona, Vigona, Vlnap). Působil také jako vysokoškolský učitel, ať už na Vysoké škole ekonomické nebo v Centru pro ekonomický výzkum a doktorské studie UK. Byl také členem redakční rady časopisů Finance a úvěr a Business Central Europe. Publikoval řadu článků v denním i odborném tisku.
– Ve funkci guvernéra ČNB na sebe přitáhl nejvíce pozornosti kvůli zásahu centrální banky proti silné koruně. ČNB se rozhodla zahájit devizové intervence 7. listopadu 2013, kurz české měny klesl z úrovně 25,50 koruny za euro na 27 korun za euro, kde se pohybuje i v současnosti. Zásah ČNB vyvolal vlnu kritiky, a to jak od části ekonomů, tak od politiků, mezi nimi i od prezidenta Miloše Zemana. Banka přesto od svého rozhodnutí neustoupila, nejnověji se hovoří o tom, že by intervence měly skončit v polovině roku 2017.
– Získal ocenění Guvernér centrální banky ve střední a východní Evropě pro rok 2013, kterou uděluje časopis Emerging Markets a dále ocenění Guvernér centrální banky v Evropě pro rok 2014 od měsíčníku The Banker.

 

Newsletter