Dolar smazal část svých zisků, obchoduje se zpět nad 1,0930 EURUSD. Koruna mírně posílila pod 25,30 korun za euro.

Extrémní daň, která nebude fungovat

Zdroj: Depositphotos

Vláda překvapivě, bez analýz a odborné debaty představila konsolidační balíček, jehož součástí je i zavedení spotřební daně na náplně do elektronických cigaret. Dá se pochopit, že stát hledá jakékoliv dostupné zdroje. Když je daň ve zhruba polovině evropských zemí, lze ji zavést i v Česku. Přesto je tento návrh neuvěřitelným způsobem nedomyšlený, škodlivý, a navíc ve svém důsledku nefunkční.

Proč tomu tak je? Smyslem spotřební daně je jednak výběr peněz pro rozpočet, zároveň má regulovat spotřebu věcí, které jsou svým způsobem škodlivé. Způsob, jaký vláda navrhla, ale nesplní ani jeden z těchto cílů.

Nesouhra s evropskou legislativou

Nejprve vláda počátkem května prezentovala své plány k daním. K e-cigaretám řekla, že je chce zdanit tak, jak navrhuje „pracovní verze evropské směrnice“. Místo aby ministři věděli, co chtějí – a pak to prosazovali v EU – tak raději převezmou nehotový a neodsouhlasený text euroúředníků a zavedou ho rovnou, bez diskuse. Pozoruhodná evropská politika. Nakonec to ale dopadlo ještě hůř. Komise chce zdanit vaping 20 a 40 %, vláda navrhla rovnou 120–180 %.

Skutečně je to tak. Na jednu lahvičku náplně, která nyní stojí něco mezi 65 a 100 korunami, bude plošná daň 121 korun. Bude to zdaleka nejvyšší v celé EU. Náplň zdraží i víc než dvojnásobně a efekt není těžké odhadnout. Lidé se pokusí dani vyhnout. Možností mají mnoho: ve dvou sousedních zemích není daň žádná, v Polsku čtyřikrát menší, v Německu je menší „jen“ třikrát. Když Češi jezdí pro levnější benzín nebo potraviny, rádi si přibalí i pár lahviček. A malé e-shopy nikdo neuhlídá. Stát tak nejenže nevybere spotřební daň, ale ještě přijde o DPH a daň z příjmů.

Chudý Kocourkov

Náplň si navíc lze vyrobit i doma. Látky, ze kterých se skládá, jsou ve své většině volně dostupné, nepoužívají se jenom k vapování. Litr základní tekutiny stojí 400–650 korun. Nově se z ní bude platit daň 12 100 korun, o kterou to logicky zdraží. A v drogerii bude stále za původní cenu. Proč by to lidé platili?

Výpadek výběru není teoretická obava, už se to bohužel ověřilo v praxi. V roce 2013 zavedla Itálie drastické daně, tehdy nejvyšší v EU. Trh se zhroutil, lidé začali nakupovat v zahraničí a výnos daně namísto růstu klesl z očekávaných 85 milionů EUR na pouhých 5 milionů. Vláda přiznala, že nezvládá ohlídat dodávky ze zahraničí. Výsledek? Po dvou letech a soudním rozhodnutí se Itálie vrátila k rozumné dani, která tam platí dodnes. Je Česko jiné? Ano. Máme k sousedům mnohem blíže, dovoz bude jednodušší. A navrhujeme daň ještě vyšší než v Itálii. Takže je zřejmé, že stát nevybere ani to, co vybíral dosud. Budeme chudý Kocourkov.

Důsledky jsou celkově negativní pro všechny: státu poklesnou výnosy daní; výrobci přijdou o své zákazníky a samotný spotřebitel bude ohrožen tím, že bude mít podomácku vyrobenou směs. Pokud se například použijí špatná aromata a příchutě, může to být životu nebezpečné. Kdyby se proto ministerstvo na chvíli zamyslelo, nikdy by skokovou a extrémně vysokou daň nenavrhlo.

Nepochopení principu harm reduction

Zdravotní aspekt je ještě důležitější. E-cigarety nejsou bez rizika, ale zároveň představují alternativu k cigaretám klasickým. A zde se všichni odborníci shodnou, že je to alternativa daleko méně nebezpečná. Uznává to i sama vláda. V dubnu schválila koncepční plán, podle nějž chtěla ekonomicky motivovat kuřáky, aby přešli k méně rizikovým nástrojům k užívání nikotinu. O měsíc později dělají pravý opak. Lidé, kterým vaping násobně zdraží, se prostě vrátí k cigaretám. Již při původně zvažovaném zdražení by se dle průzkumu Ipsos 22 % tuzemských uživatelů e-cigaret vrátilo ke kouření klasických cigaret. Při zmíněném rekordním zdanění se dá čekat o to výraznější odliv. Hledají-li ministři způsob, jak ušetřit, můžou klidně všechny úředníky a experty pracující na koncepcích propustit. Stejně se totiž jejich radami neřídí.

Necelá miliarda, kterou chce vláda vybrat, se do státní kasy nedostaví. A plány, jak řešit zdraví kuřáků, jsou tímto nápadem v ohrožení. Lze se jen divit, proč se hlasitě neozvou odborníci i politici, kteří léta „snižování škodlivosti“ otevřeně hájili. Až se začnou objevovat případy poškozeného zdraví podomácku vyrobenými náplněmi, bude pozdě. Čas to řešit je teď.

Zdroj: Komora elektronického vapování, Ipsos

Newsletter