Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0730 za euro. Koruna krátce zpevnila pod 25,10 za euro, následně obrátila do ztráty nad 25,15 za euro.

EY: Nejistá, křehká a roztříštěná globální ekonomika

Zdá se, že podmínky pro prosincové zvýšení sazeb v USA dozrály, globální ekonomika však stále vykazuje známky nejistoty, křehkosti a roztříštěnosti, poznamenal předseda a CEO EY Mark Weinberger. „Americká ekonomika je stabilní, má ale významný protivítr. Sledujeme obrovskou nejistotu,“ poznamenal a poukázal na blížící se americké prezidentské volby. I tak si myslí, že podmínky pro zvýšení sazeb zde jsou. „Při pohledu na celkovou ekonomiku – nízké úrokové sazby, nízká inflace, nízké ceny energií, stabilní růst počtu pracovních míst, růst mezd… Je zde pocit normality, ale ne silný růst.“

Jak se zdá, tak zvýšení amerických sazeb je na spadnutí. Alespoň tomu naznačují tzv. Fed Minutes, neboli zápis z posledního zasedání měnového výboru Federálního rezervního systému, který obsahuje očekávané kývnutí směrem k vyšším sazbám. Členové také diskutovali důsledky brzkého zvýšení nebo přílišného otálení a také to, co by měli dělat pro další zlepšení, ale i to, jak by měli postupovat v případě zhoršení podmínek.

Váhavé názory nejsou jen o ekonomických podmínkách. Silný vliv mají v celkovém mixu také geopolitické nejistoty, poznamenal Weinberger. „Jde o situaci kolem ISIS a terorismus po celém světě, jde o situaci v Sýrii, jde o výsledky voleb, vliv může mít srpnová čínská devalvace měny,“ řekl ředitel EY. „Je opravdu zajímavé sledovat, jak jdou měnové politiky po celém světě zcela odlišnými směry. ECB v Evropě pokračuje v kvantitativním uvolňování, USA uvažuje o zvyšování sazeb, stejně tak Velká Británii, Čína a Japonsko poskytují likviditu,“ řekl Weinberger. „Výsledný vliv na komoditní a měnové trhy – tvorba obrovské nejistoty.“

 

Newsletter