Faber: Eurozóna nepustí Řeky do náruče Rusů a Číny

Čtyři měsíce navíc finanční podpory pro novou řeckou vládu neřeší podstatu problému a pouze kupují čas a všichni to vědí. Řeší ale pro Evropu mnohem palčivější problém a to nepustit Řecko do úzkých vztahů s Ruskem, případně Čínou. Pro CNBC to uvedl sledovaný investor a známý kontrarián Marc Faber.

„Těsná spolupráce mezi Řeckem a Ruskem, popřípadě Řeckem a Čínou je skutečným zdrojem obav z případného Grexitu,“ poznamenal Faber s tím, že právě tomuto chtějí západní spojenci zamezit za každou cenu.

Jiný pohled na věc má dluhopisový guru, bývalý lídr dluhopisového fondu PIMCO a dnešní hlavní ekonomický poradce Allianz, Mohamed El-Erian. „Německo jako největší přispěvatel do balíku řecké pomoci získalo z prodloužení řecké pomoci mnohem více, než Atény. Řecko fakticky kapitulovalo,“ poznamenal. Eurozóna je dle něj dnes v situaci z pohledu stavu ekonomiky i institucí, kdy si může dovolit řecký výstup z eurozóny podstoupit. „A to znamená další tlak na Řeky,“ uvedl El-Erian.

Faber se ve svém rozhovoru pro CNBC zastavil také u vysokých valuací na americkém akciovém trhu. „Nečekám, že trh teď zkolabuje, ale pozice amerických akcií vůči emerging markets není dobrá,“ poznamenal Faber, který ale pád amerického akciového trhu věští notné měsíce. Čísla, přicházející z americké ekonomiky, pak Faber vidí jako chabá vůči rozsahu programů, které v uplynulých pěti letech provedl Fed. 

Newsletter