Evropské i americké výnosy klesají. Dolar se drží v zisku pod 1,0600 za euro. Měny regionu zahájily středu zpevněním. Postupně ale část zisků odevzdávají. Koruna zpět nad 24,40 za euro.

Faber: Očekávejme krátkodobé oživení akciových trhů

Notorický skeptik Marc Faber sdělil v pondělí agentuře CNBC, že ačkoliv lze v příštích několika dnech, případně týdnech očekávat oživení na americkém akciovém trhu, nová maxima akcií jsou nepravděpodobná. Podle Fabera, editora reportu Gloom, Boom and Doom, pokud S&P500 dosáhne nových maxim, bude to z důvodu jen malé části akciových titulů rostoucích na svá historické maxima.

„Byli jsme svědky významné korekce u mnoha akciových titulů a ve čtvrtek, kdy se pouhých 20 procent akcií ocitalo nad 50denním klouzavým průměrem, byly trhy na velmi krátkou dobu extrémně přeprodané,“ řekl Faber. Asijské, americké i evropské akcie znovu nabývají na síle po ostrých ztrátách v minulém týdnu, způsobených jak vyostřujícím se konfliktem na Ukrajině, tak i Obamovým svolením k americkým vojenským náletům v Iráku. Minulý týden řekl Faber CNBC, že v říjnu očekává 20% až 30% pokles akciového trhu, po dosažení vrcholu v příštích 30 až 60 dnech.

S ohledem na nový vývoj v Iráku Faber řekl, že nová angažovanost USA v Iráku měla dosud jen omezený vliv na finanční trhy, ale v případě, že islámský stát provede tah na Saúdskou Arábii, by měla být očekávána prudká reakce trhů. Investoři by neměli očekávat velký růst nebo vysoké výnosy v budoucím ocenění akcií, dluhopisů a nemovitostí, jež jsou podle Fabera „nafouknuté“.

Co se týče úvěrových trhů, Faber sdělil, že nadále drží americké 10leté vládní dluhopisy, ale varoval, že případná finanční slabost by se promítla nejprve právě do výnosnosti dluhopisů.

„Myslím, že budoucí výnosy dluhopisů budou velmi nízké, s maximální ziskovostí v hodnotě 2,42 procenta ročně. Podle mého se v příštích několika letech budeme pohybovat v prostředí s opravdu nízkou výnosností,“ řekl Faber s tím, že příznaky předpokládaného propadu trhů jsme viděli už u úvěrového trhu.

Faber: Trhy v srpnu klesnou až o 30 %

Marc Faber o zranitelnosti systému. Připravte se na všeobecnou deflaci aktiv

Newsletter