Faber: Postavme se realitě čelem. Řecko je na mizině

Kolem Řecka se dnes víc než kdy jindy stahují mračna bankrotu. I přesto, že vláda Helénské republiky razantně odmítá jakákoliv nařčení z proseb o odložení nejbližší splátky Mezinárodnímu měnovému fondu, někteří investoři mají o osudu země zcela jasno. Mezi takové patří i Marc „Dr. Doom“ Faber, autor pravidelného reportu „Gloom, Boom & Doom“.

Známý kontrarián je přesvědčen, že se Řecko už dávno dostalo na mizinu a mělo by tedy vyhlásit definitivní bankrot. Tímto nekompromisním způsobem Faber prezentoval svůj názor během dnešního rozhovoru pro televizi CNBC. Dle něj se v řecké otázce rozehrála geopolitická partie šachu, ve které jsou vyjma hlavních věřitelů zapleteny i další světové mocnosti.

Řecko má doslova nůž na krku. Zahraniční věřitelé, kteří Helénské republice poskytli pomoc o celkové velikosti 240 miliard eur, jasně prohlásili, že Řekové z další tranše bailoutu, jež by měla dosahovat zhruba 7,2 miliardy eur, neuvidí ani korunu, dokud nezavedou slíbené reformní kroky. Z dosavadních pokusů skončily všechny návrhy fiaskem. I tak ale řecká vláda vedená premiérem Tsiprasem věří, že dohody bude dosaženo do konce dubna.

Buffett: Odchod Řecka nemusí být pro eurozónu nic špatného

Faber v nic takového ale nevěří. Naopak je přesvědčen, že fiskální situace jižní země je naprosto nezachranitelná. „ I kdyby řecká ekonomika rostla příštích deset let ročním tempem o velikosti 10 %, země nebude schopna splatit veškeré své dluhy,“ míní „Dr. Doom“. „Řecko krachuje. Proto se podívejme realitně přímo do očí a přestaňme ji uměle oddalovat dále do budoucnosti.“

Podle Fabera má celá situace více politický než ekonomický podtext. Zatímco by Řecko mohlo opustit eurozónu a opětovně zavést vlastní měnu, ostatní země měnové unie tomu nechtějí za žádnou cenu dovolit. „Nejen Evropa, ale i NATO a Spojené státy nechtějí, aby Řecko opustilo eurozónu. Jakmile by se tak stalo, na „řecké dveře“ by okamžitě zaklepaly jiné mocnosti, jako například Rusko či Čína. Celá kauza je jedna velká geopolitická partie,“ řekl Faber.

Stejný zájem má i Evropská centrální banka. Jakmile by Řecko ohlásilo default, ECB, společně s ostatními bankami, by čelila obrovským ztrátám. Tento pro řeckou vládu pozitivní faktor ji tak zajišťuje mnohem schůdnější vyjednávací pozici.

„Jsem přesvědčen, že ECB a další banky by v případě řeckého bankrotu přišly o hodně. To nahrává řecké vládě, jejíž vyjednávají pozice se tak ihned stává mnohem stabilnější a pevnější. Pokud by se Řekové rozhodli nezaplatit, co ostatní udělají? Myslíte si snad, že Řecko napadnou a všechny pověsí?“

Mluvčí EK: Pokrok v jednáních s Řeckem je nedostatečný

Grexit: Kdy odejde Řecko z eurozóny?

Newsletter