Evropské výnosy rostou, americké o něco rychleji. Dolar si proti euru drží zisky kolem hranice 1,1700 EURUSD. Rizikovější měny jsou pod tlakem rostoucích amerických tržních sazeb. Koruna se obchoduje v lehké ztrátě těsně pod 25,45 za euro.

Faber: Trhy v srpnu klesnou až o 30 %

Americké trhy čeká v říjnu podle Marka Fabera 20 až 30% korekce. Ve svém sdělení pro stanici CNBC poukázal na fakt, že již mnoho akcií prošlo 10 a více procentní korekcí. Mezi ně zařadil americké stavařské společnosti, jenž poklesly zhruba o 15 procent a aerolinie jež zažily propad o 10 procent. Faber, vydavatel „Gloom, Boom & Doom Report,“ také připomněl, že některé vysoce kapitalizované firmy klesly o dvouciferná procenta.

„Nenacházíme se ve zrovna rovnoměrně silném trhu,“ řekl Faber. „Russell 2000, jenž představuje 2000 firem, je tento rok níž o 2 procenta, zatímco S&P 500 je výš až o 6 procent. Filipínské, indonéské, indické a thajské trhy přitom rostly od 15 do 25 procent.

Začátkem tohoto měsíce Faber řekl, že trhy jsou nastaveny pro pokles, který by mohl být velký jako ten jehož jsme byli svědky v roce 1987. Zatímco některé z Faberových předpovědí se často dostávají do titulků, za některé je také kritizován, a to zejména tehdy, kdy se jeho časté medvědí předpovědi nevyplní. Příkladem je tomu obdobná Faberova předpověď propadu akciových trhů ve stylu vývoje roku 1987 ze srpna minulého roku. Realitou však je, že S&P 500 od té doby zaznamenal nárůst až o 17 procent. Po znovuzvolení prezidenta Baracka Obamy v roce 2012 Faber žertoval, že by investoři měli uvažovat o koupi kulometu k ochraně svých aktiv. Od té doby je S&P 500 výš až o 45 procent.

Faber obhájil rekord

Faber však nabízí argument proti těmto tvrzením. Podle jeho slov během posledních 12 let jeho akciové tipy v Barronu vynášely v průměru až 22,7 procenta ročně. Faber také řekl, že na Market Vector Junior Gold Miners ETF, ve kterém má pozici, je v plusu 42 procent jen v letošním roce.

Faber dále mimo jiné sdělil, že nákupy aktiv ze strany Fedu měly jen malý efekt pro Main Street, průměrnou domácnost ve Spojených státech, ale zvedly ceny určitých aktiv, včetně aktiv a dluhopisů. „Celkově vyšší ceny akcií , byly výsledkem Fedu kvantitativního uvolňování a M&A aktivity,“ dodal. „A na akciovém trhu v letošním roce možná zjistíte, že  korporace jsou velmi likvidní, ale nebudují dostatek kapacity. Neutrácí dostatečné obnosy na kapitálové vybavení. To co dělají je, že kupují jiné společnosti z důvodu vysoké hodnoty jejich vlástních akcií. A to je hnací silou momentálního ohodnocení společností, namísto individuálního nákupu,“ uzavírá Faber.

Newsletter