Americké výnosy klesají rychleji než evropské. Dolar v lehké ztrátě nad 1,0650 za euro. Z měna regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna se obchoduje nad 25,25 za euro.

Facebook drtí konsensus. Data pomohla dolaru

(Aktualizováno 22:45) Fanoušci společnosti Facebook dychtivě očekávali závěrečný zvon dnešního obchodního dne. Přesně v tu dobu totiž provozovatel známé sociální sítě zveřejnil výsledky svého hospodaření za třetí čtvrtletí.

Ukázalo se, že společnost za poslední tři měsíce dosáhla lepších než očekávaných výsledků. Úroveň tržeb se zastavila na 4,5 miliardách dolarů, přičemž konsensus byl nastaven na 4,37 miliardy, přičemž největší podíl na nich nese mobilní reklama. Zisk na akcii tedy činí 57 centů při očekávání na 52 centech.

Počet aktivních uživatelů sociální sítě v měsíčním vyjádření vzrostl meziročně o 14 % z původních 1,55 miliard. Mobilních uživatelů pak bylo zaznamenáno 1,39 miliard. Denní data se pak zastavila o 17 % výše, což odpovídá zhruba 1,01 miliardám fanoušků. Za třetí kvartál přibylo Facebooku 60 milionů nových uživatelů, u Twitteru to byly „pouze“ 3 miliony.

Během dne se navíc objevily informace, že provozovatel sociální sítě se chystá uvést novou samostatnou aplikaci Notify, která bude upozorňovat uživatele na nové zprávy ve vybraných médiích, například Vogue nebo Washington Post. S odvoláním na nejmenované zdroje to dnes uvedl server ekonomického listu Financial Times. Aplikace by mohla být spuštěna  příští týden.

FT: Facebook chystá novou aplikaci, má upozorňovat na zprávy

Akcie Facebooku v aftermarketu rostou o více jak 2 procenta.

Hlavní akciové indexy dnes však hromadně skončily v mínusu. Index S&P 500 odepsal 0,35 %, což odpovídá 2102,32 bodům. Dow Jones spadl o 0,28 %, aby zakončil na 17867,6 bodech. Technologický Nasdaq je níže o 0,05 % až na 5142,5 bodech.

Sentiment obchodní seance se nesl především ve znamení dat z amerického trhu práce. Šetření agentury ADP ukázalo, že v americké ekonomice bylo v soukromém sektoru vyjma zemědělství za září vytvořeno 182 tisíc nových pracovních míst. Očekáváno bylo 180 tisíc.

Pozitivní výsledek hraje do karet klíčové páteční statistice amerického trhu práce, kdy bude zveřejněna změna zaměstnanosti v soukromém sektoru kromě zemědělství (tzv. Nonfarm Payrolls). Očekávání jsou v tomto případě nastavena na 180 tisíc při předchozích 142 tisících pracovních míst. Lepší než očekávaný výsledek by bezpochyby přispěl k dalšímu posílení dolaru. Trh práce je totiž intenzivně sledovaný Federálním rezervním systémem. Pozitivně laděná data  by tak potvrdila očekávání ohledně možného úrokového navýšení během prosincového zasedání měnové výboru Fedu. 

Díky pozitivnímu výsledku posílil americký dolar o bezmála 1 %. Na páru s eurem se mu podařilo prolomit hranici 1,09 dolaru za euro. Později pak své zisky navýšil až na úroveň 1,086 EURUSD

Z dalších amerických dat je možné zmínit index ISM mimo oblast zpracovatelského průmyslu, který se za říjen zastavil na 59,1 bodech při očekávání na 56,5. Reportována byla i americká obchodní bilance, která za září skončila schodkem 40,81 miliardy dolarů při očekávání na -41 miliardách.

Ve večerních hodinách pak promluvila guvernérka Fedu Janet Yellenová. Ve svém proslovu se vyjádřila nejen ke stavu amerického bankovního sektoru, ale především potvrdila, že Fed by opravdu mohl začít se zvyšováním úrokových sazeb už příští měsíc, čemuž nahrála i zmiňovaná data z trhu práce. Tato kombinace pak u investorů vyvolala silnou nervozitu, která ve výsledku stáhla do mínusu hlavní akciové indexy.

Vyjma zmiňované nervozity akcie stahoval i pokles energetického sektoru, který byl způsoben opětovným propadem ropy.  Dow Jones byl stahován titulem společnosti Walt Disney, naopak výše se ho snažila dostat firma Merck. S&P500 se propadl pod vahou zmiňované energeiky. Dařilo se naopak utilitám a informačním technologií.

 

Newsletter