Facebook, Google, Amazon a další. Co všechno o nás vědí?

Facebook, Amazon, Apple a jiní technologičtí giganti patří už nějaký ten rok mezi největší firmy na světě. S touto pozicí jsou ale spojeny i mnohé povinnosti, například zodpovědnost za informace, které těmto společnostem poskytnou jejich uživatelé a zákazníci. Server Visual Capitalist proto představil souhrn toho, co o nás tyto firmy – oficiálně – vědí.

Od zabezpečení iPhonu přes skandál kolem společnosti Cambridge Analytica až k nařčení z ovlivňování amerických prezidentských voleb. Tomu všemu musel čelit Apple a Facebook v posledních letech. Vše se točí okolo jednoho citlivého problému – osobních dat uživatelů.

Lidé se v mnohých případech nedokáží vyrovnat s tím, že tito technologičtí giganti o nás vědí víc, než bychom chtěli. V infografice níže, kterou vydala společnost Security Baron, můžete vidět, jaké informace o nás tyto firmy uchovávají. Tedy alespoň to, co přiznávají. U mnohých kategoriích se však jedná čistě o naši dobrou vůli, protože například Facebook u registrace přirozeně nevyžaduje vědět, jestli jsme svobodní, zadaní nebo ženatí, přesto však existují miliony lidí, kteří tuto informaci často aktualizují.

Pokud se podíváme na rozsáhlou tabulku, většina z toho dává smysl. Google, resp. jeho mateřská společnost Alphabet, samozřejmě ví, jaké internetové stránky navštěvujeme. Amazon zase zná číslo naší kreditní či debetní karty poté, co si objednáme knihu nebo hudební album. A to, že Twitter, Amazon nebo Apple zná naši lokaci nebo telefonní číslo, tomu už se dnes asi diví málokdo. Pak je tu ale pár pikantních příkladů, které už nás zneklidní poněkud více.

Jak bojovat s narůstající evropskou legislativou? Řešením je regtech

Pokud zůstaneme u Facebooku, ten si například ukládá informace o našich politických preferencích a náboženství. Podle historie našich „lajků“, skupin a příspěvků, na které reagujeme, si může podle svých algoritmů udělat obrázek, koho například preferujeme v parlamentních volbách. Na stejném principu funguje naše náboženská příslušnost. Stejně tak ví naši etnicitu. Dále pak zná zhruba náš měsíční příjem, který ale zjistí externě přes partnerství s jinými firmami shromažďující osobní data. Uživatelé služby Xbox pak jsou „odhaleni“ fyzicky. Přes Xbox Kinect dokáže aplikace rozpoznat dispozice jejich těla. Microsoft a Facebook také ukládají data o vašem obličeji, a to podle fotek, které nahráváte.

Otázkou však stále zůstává, co vše o nás ještě technologičtí giganti vědí bez toho, aniž by to oficiálně přiznali…

Chill out zóna, terasa. Nové call roomy. xPORT se rozrůstá

Courtesy of: Visual Capitalist

Newsletter