Facebook jede. Od Wall Street ale „like“ nedostal

Provozovatel největší sociální sítě světa Facebook oznámil čísla, jimiž na úrovni zisku i tržeb překonal očekávání trhu. Potěšil i nárůstem uživatelské základny a příjmů z reklamy, které jsou pro společnost klíčové. Akcie v prodlouženém obchodování přesto reagovaly až 5% ztrátou…, kterou postupně umazávají.

Facebook ve druhém čtvrtletí vydělal 50 centů na akcii při celkových tržbách 4,04 miliardy dolarů. Obojí je tedy nad konsensuálním odhadem Wall Street na úrovni 47 centů respektive 3,99 mld. dolarů.

Nepochybně potěšující zprávou je pokračující růst uživatelské základy. Počet měsíčních aktivních uživatelů (MAU) ke konci června vzrostl na 1,49 miliardy lidí a mírně překonal odhady – podobně jako počet denních aktivních uživatelů (DAU), který dosáhl 968 milionů. Porovnání těchto čísel je pro Facebook nepochybně pozitivní, jelikož ukazuje, že většina majitelů „facebookovských“ účtů se na síť vrací každodenně.

Co víc, daří se navyšovat také počet aktivních uživatelů, kteří Facebook prohlížejí ze svých mobilních telefonů. Je jich již naprostá většina a ke konci června jejich počet vzrostl na zhruba 1,3 miliardy. Facebooku v tomto směru nelze upřít schopnost rychle se přizpůsobit měnícímu se trhu, kterou mu mnozí nevěřili. S fenoménem smartphonů se příjmy z reklamy FB vyhouply během tří let takřka z nuly na tři čtvrtiny celkových reklamních tržeb. Ty ve druhém čtvrtletí dosáhly 3,8 mld. dolarů. Nejdynamičtěji se rozvíjející formou reklamy jsou přitom videosekvence, které Facebook začal nabízet loni. Tento segment zatím ovládá firma Google, ale Facebook ji podle odborníků rychle dohání.

Vize Facebooku – budoucnost lidstva?

Zatímco čistý zisk společnosti meziročně o 9 procent klesl, tržby vzrostly o silných 39 procent, což mimo jiné ukazuje, že firma neváhá utrácet a investovat do nových projektů. Koneckonců, zaměření na investice do budoucnosti avizoval již loni šéf firmy Mark Zuckerberg. Analytici očekávají, že výrazné investice do mobilních aplikací a vývoje nových produktů se projeví v dalším nárůstu tržeb v příštích letech. Investiční výdaje ve druhém čtvrtletí dosáhly částky 2,77 miliardy dolarů. I tak zůstalo Facebooku „v ruce“ přes 14 miliard dolarů ve volné hotovosti a likvidních aktivech.

Facebook je z pohledu tržní kapitalizace osmou největší společnosti ve Spojených státech. Akcie firmy od vstupu na burzu v květnu 2012 vzrostly o 154 procent, od začátku letošního roku jsou zatím o 24 procent silnější.

Wall Street: vše o Fedu

V dnešní regulérní obchodní seanci akcie FB posílily o 1,8 procent na 96,99 dolaru. Šly tak směrem, jímž se dnes ubírala celá Wall Street. Ta sledovala především závěr z dvoudenního jednání centrální banky. Fed sazby nezměnil, naznačil jisté další zlepšení v hodnocení ekonomiky, přičemž na další indicie ohledně načasování prvního zvýšení sazeb byl skoupý a nechává trh dál spekulovat, zda k němu přistoupí na dalším jednání, které se uskuteční v září. Dnešní bilance indexů: S&P 0,73 %, Dow Jones 0,69 %, Nasdaq 0,44 %.

Zítřek přinese pokračování výsledkové sezóny v podobě čísel Procter&Gamble, Colgate-Palmolive, Sanofi či LinkedIn. Dozvíme se zpřesněné údaje o růstu americké ekonomiky ve 2Q a pravidelnou dávku nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti.

Indicie Fedu pro růst sazeb: září je stále ve hře

Newsletter