Facebook zbrojí proti terorismu. Nasadí i umělou inteligenci

Nejpopulárnější sociální síť, Facebook, čelí stále většímu tlaku ze strany světových vlád, aby se více zapojila do boje proti terorismu. Firma Marka Zuckerberga se tak rozhodla vytvořit sofistikovanější přístup v podobě počítačové analýzy textu a fotografií. Svou roli by měla sehrát i umělá inteligence.

Vlády chtějí zabránit rekrutování radikálů

Facebook začal proti terorismu přistupovat se vší vážností, když najal více než 150 protiteroristických expertů. Souběžně s tím zintenzivňuje použití vyvinuté umělé inteligence, která rozumí řeči a analyzuje obrázky. To by mělo zabránit teroristickým skupinám využívat známou sociální síť k propagandě a rekrutování nových lidí. V blogovém příspěvku pro agenturu Bloomberg se analýzou posledních opatření Facebooku zaobíraly experti na terorismus Brian Fishman a Monika Bickertová.

„Souhlasíme s těmi, kteří říkají, že sociální sítě by neměly být místem, kde teroristi mohou mít svůj hlas,“ uvedli experti.

Opatření původem kalifornské firmy přichází v období, kdy je doslova uháněna světovými vládami, aby společně bojovaly proti terorismu. Důvody tu jsou. Během posledních čtyř měsíců se odehrály útoky především v Británii, konkrétně v Londýně a Manchester. Britská premiérka Theresa Mayová v návaznosti na to navrhla členům G7, aby zvážili další regulace sociálních médií za účelem podniknutí kroků proti terorismu.

Boj s terorismem: Internet jako bitevní pole. Dočkáme se úplné cenzury?

Bickertová a Fishman v tomto směru tvrdí, že mnozí lidé už začínají dokonce pochybovat o roli technologických společností v boji proti teroru.

„Akademický výzkum zjistil, že radikalizace členů skupin jako ISIS nebo Al-Káida se primárně odehrává offline. Jsme si ale jisti, že internet hraje svoji roli a nechceme, aby byla síť jako Facebook využívána na jakoukoliv teroristickou aktivitu,“ řekli pro Bloomberg.

Umělá inteligence

Největší sociální síť již aktivovala nový systém, který uchovává digitální „otisk“ každého videa nebo fotografie, která bylo odstraněno kvůli propagaci terorismu. Automaticky ji přeposílá expertům Facebooku, kteří v dané sekci firmy pracují. Ti pak spolupracují zároveň i s jinými sociálními sítěmi jako Twitter nebo Youtube.

Mark Zuckerberg a základní příjem. Proč mu (ne)naslouchat?

Zuckerbergova společnost nově experimentuje se softwarem, který by byl schopen porozumět významu psané řeči, a tak by mohl analyzovat konkrétní příspěvky. V tomto případě používají k „tréninku“ softwaru již odstraněné příspěvky podobného významu.

Newsletter