Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0730 za euro. Koruna krátce zpevnila pod 25,10 za euro, následně obrátila do ztráty nad 25,15 za euro.

Fakta o „Santa Claus“ rally

Akciové trhy po korekci během první poloviny října opět nastartovaly svůj růst. Jen index S&P 500 vzrostl za poslední měsíc o více jak 6 %. Avšak jak nás historie učí, nemuselo by to být konečné číslo, všichni investoři totiž očekávají, zda proběhne tzv. „Santa Claus“ rally.

Konec roku ve znamení rally v Evropě? Mezi býky (nejen) HSBC

Jason Goepfert ze společnosti SentimenTrader provedl pro server CNBC analýzu historického vývoje amerických akcií během posledních čtvrtletí. Zvláště se zaměřil na období před a po svátku Dne díkůvzdání. Na základě toho pak analyzoval, zda historická data ukazují určitou korelaci či nikoliv.

Goepfert zkoumal 20 případů, kdy index S&P 500 dosáhl v době před Dnem díkůvzdání mírných zisků v rozmezí od 0 až po 15 %. Z toho 18 případů skončilo tak, že během posvátečního období byly zisky ještě více navýšeny. Ve zbylých dvou letech, kdy index klesl, se jednalo o mírné snížení, které nijak významně neovlivnilo trend celého roku.

Goldman Sachs očekává do konce roku silnou rally asijských akcií

Pokud bychom se zaměřili na případy, kdy index S&P 500 rostl v období před Dnem díkůvzdání tempem razantně převyšujícím 10 %, jsou výsledky mnohem rozmanitější než v předchozí situaci. Od roku 1950 evidujeme 28 případů, kdy S&P 500 rostl v období před státním svátkem o více jak 10 %. Ve všech 28 případech pak index dosáhl v období mezi Dnem díkůvzdání a Novým rokem průměrného výnosu o velikosti „pouze“ 2,4 %. Geopfert na základě toho ukazuje, že „mezi předsvátečními a posvátečními výnosy existuje lehce negativní korelace.“ Děje se tomu zřejmě proto, že „předsváteční nákupní tlak vyčerpá většinu posvátečního optimismu.“

Lehký zmatek do těchto výsledků vnáší zažité přesvědčení, že se portfolio manažeři snaží dosáhnout maximálních výnosů právě na konci roku. Ti, kteří dosáhli horších výsledků, než původně očekávali, otvírají „býčí“ pozice, aby si vynahradili zaostávající výnosy z předešlých měsíců. Nicméně, tento argument by poukazoval pouze na úměrné před- a posváteční zisky, nikoliv na jejich výraznou změnu k horšímu. Na vině musí být tedy něco jiného.

První možností je fakt, že manažeři, kterým se podařilo dosáhnout nadprůměrných výsledků ještě před koncem roku, nebudou mít zájem riskovat jejich ztrátu během posledních pár měsíců. V tu chvíli jsou pro ně dosažené výnosy mnohem důležitější než ty, kterých by potenciálně mohli ještě dosáhnout.

 „Pokud mají manažeři dobré výsledky, není důvod je na poslední chvíli zhoršovat,“ tvrdí Tony Dwyer, investiční stratég z kanadské společnosti Canaccord Genuity. „Nikdo nechce ztratit již dosažené zisky, i přesto, že se vždy najde pár klientů, kterým to bude připadat stále málo.“

Druhým důvodem podle Dwyera je fakt, že některé korporace a investoři mají během roku celkem předvídatelné tendence měnit svá očekávání z optimistických na pesimistická a zase zpět. „Většina analytiků a stratégů začíná nový rok silně pozitivním očekáváním. V polovině roku ale zjistí, že přestřelili, a stanou se z nich pesimisté. Jak se ale blíží konec roku, začnou svá očekávání postupně přehodnocovat. V posledním čtvrtletí se jejich optimismus zlepšuje, ale vrcholu dosáhne až opět v novém roce,“ vysvětluje Dwyer.

Jak ale s těmito fundamenty mají naložit investoři, kteří se rozhodují, zda vsadí na „Santa Claus“ rally či nikoliv? Na to poskytl serveru CNBC odpověď Michael Chadwick, výkonný ředitel finanční společnosti Chadwick Financial Advosors. Dle něj by investoři „měli ke konci roku, obzvláště toho letošního, přistupovat mnohem skeptičtěji než jindy.“ Na rozdíl od Dwyera je Chadwick přesvědčen, že o dnešní situaci nejlépe vypovídá samotná valuace aktiv, která je na nejvyšších úrovních. Z toho důvodu by rozhodně nesázel na tržní anomálii typu „Santa Claus“ rally.

Newsletter