Faktor ECB aneb Korekce na dluhopisech se nekoná

Dluhopisový trh v letošním roce zaznamenal slušnou sérii zisků a řada analytiků nyní hledá vhodnou cenu pro uzavření pozic. Investiční ředitel společnosti Amundi Asset Management Pascal Blanque, která spravuje portfolio v objemu jednoho bilionu dolarů, uvedl, že silný růst není ještě u konce, avšak nemůže trvat navždy.

Analytici očekávali, že poté co americká centrální banka Fed začne stahovat nadměrnou likviditu z oběhu (tapering), výnosy dluhopisů, které se vyvíjejí inverzně k cenám, porostou, protože bude panovat větší nervozita na kapitálových trzích. V reakci na to výnosy 10letých amerických vládních dluhopisů vzrostly z 1,6 % v květnu 2013 na téměř 3 % na začátku roku 2014. V současné době se však částečně vrátily k úrovni 2,56 %.

Mnozí stále věří, že dluhopisy a úvěry jsou předražené. Faktorem, který podporuje omezenost „bezpečných aktiv“, jsou kroky Evropské centrální banky. Ta oznámila rozhodnutí o spuštění nákupů aktivy krytých cenných papírů a stále nevylučuje ani program nákupu vládních cenných papírů ve stylu QE.

Toto očekávání přináší klid finančnímu systému, který již s kvantitativním uvolňováním do určité míry počítá, a poskytuje podporu rizikovějším aktivům, jimiž například dluhopisy vlád periferních ekonomik nepochybně jsou. Pokračující podporu rizikovějším aktivům očekávají i analytici Société Générale. „Pokud by k akci skutečně došlo, výnosy zůstanou nízko,“ říkají.

Newsletter