Dolar se drží v mírném zisku v dolarovém indexu i proti euru. Evropské i americké výnosy rostou. Měny regionu jsou ve ztrátě, jediná koruna dopoledne zpevnila. Kurz se krátce podíval pod support 25,90 za euro, poté ale zisky mírně zkorigoval.

Faktor ECB aneb Korekce na dluhopisech se nekoná

Dluhopisový trh v letošním roce zaznamenal slušnou sérii zisků a řada analytiků nyní hledá vhodnou cenu pro uzavření pozic. Investiční ředitel společnosti Amundi Asset Management Pascal Blanque, která spravuje portfolio v objemu jednoho bilionu dolarů, uvedl, že silný růst není ještě u konce, avšak nemůže trvat navždy.

Analytici očekávali, že poté co americká centrální banka Fed začne stahovat nadměrnou likviditu z oběhu (tapering), výnosy dluhopisů, které se vyvíjejí inverzně k cenám, porostou, protože bude panovat větší nervozita na kapitálových trzích. V reakci na to výnosy 10letých amerických vládních dluhopisů vzrostly z 1,6 % v květnu 2013 na téměř 3 % na začátku roku 2014. V současné době se však částečně vrátily k úrovni 2,56 %.

Mnozí stále věří, že dluhopisy a úvěry jsou předražené. Faktorem, který podporuje omezenost „bezpečných aktiv“, jsou kroky Evropské centrální banky. Ta oznámila rozhodnutí o spuštění nákupů aktivy krytých cenných papírů a stále nevylučuje ani program nákupu vládních cenných papírů ve stylu QE.

Toto očekávání přináší klid finančnímu systému, který již s kvantitativním uvolňováním do určité míry počítá, a poskytuje podporu rizikovějším aktivům, jimiž například dluhopisy vlád periferních ekonomik nepochybně jsou. Pokračující podporu rizikovějším aktivům očekávají i analytici Société Générale. „Pokud by k akci skutečně došlo, výnosy zůstanou nízko,“ říkají.

Newsletter